O ile Uroczystość Bożego Narodzenia jest czasem radosnym, w ten okres wplatają się również wydarzenia trudne i bolesne. Drugi dzień w oktawie Bożego Narodzenia jest upamiętnieniem Świętego Szczepana – pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

Męczennicy od zarania dziejów kojarzeni są z narodzinami.

– Od pierwszych wieków Chrześcijaństwa dzień męczeństwa świętych nazywano dniem narodzin dla nieba. Święta pokazują, że Bóg przybliża nam niebo przez swoje wcielenie i bycie między nami. Jednocześnie Kościół  pokazuje nam nasz dom i miejsce, do którego zmierzamy – podkreślił ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego.

26 grudnia to dzień, w którym rolnicy święcą ziarna wiosennego zboża, zasiewane na topniejących od śniegu polach. Zwyczaj ten połączony jest z rzucaniem ziaren w kapłana parafii.

– Dzisiaj zwyczaj ten jest już bardzo mało popularny. Zdarzają się jednak świątynie i parafie, gdzie tradycja ta jest nadal praktykowana. Rytuał nawiązuje do rzucania kamieniami, które towarzyszyło śmierci św. Szczepana – dodał ks. Andrzej Partika.

Kolejne dni w oktawie Bożego Narodzenia to wspomnienia: św. Jana Apostoła, świętych męczenników – Młodzianków, św. Rodziny oraz św. Bożej Rodzicielki – Maryi.

BNO
Fot.: Święty Szczepan na obrazie Carlo Crivelliego/PR24

Skip to content