27. rocznica sakry biskupiej bp. Antoniego Długosza

bp Antoni Długosz/fot. Zbyszek Derda Radio Fiat

W uroczystość Objawienia Pańskiego rocznicę otrzymania sakry biskupiej obchodzi biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. 6 stycznia 1994 roku w Rzymie świecenia biskupie otrzymał z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. W rozmowie z Radiem Fiat ksiądz biskup Antoni podzielił się wspomnieniami z tego wydarzenia:
– Bałem się wyjazdu do Rzymu, ale decydowali o tym abp Józef Kowalczyk i abp Stanisław Nowak. Bardzo się cieszę, że Ojciec Święty Jan Paweł II udzieli mi sakry biskupiej. Było nas 13 kandydatów, ja byłem jedynym Polakiem. Przyznam się, że potwornie się bałem tego wyjazdu, ale tam doświadczyłem, czym jest więź z Ojcem Świętym i jak wszyscy stanowią wielką rodzinę.
W 2016 roku bp Antoni Długosz przeszedł na emeryturę, ale jak sam twierdzi, nadal jest bardzo aktywny duszpastersko:
– Nie widzę różnicy pomiędzy moim czynnym działaniem, a sytuacją kiedy przeszedłem na emeryturę. Gdyby nie koronawirus byłbym bardzo zapracowany, z czego się bardzo cieszę. Wróciłem do Betanii, a trzeba było podtrzymać tę posługę, bo Betania funkcjonuje od 1982 roku. Ale przede wszystkim cieszę się niezmiernie posługą wśród dzieci, wśród ludzi specjalnej troski, a także wśród alkoholików.
Bp Antoni Długosz urodził się 18 kwietnia 1941 w Częstochowie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta. W latach 1959–1965 studiował w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święceń prezbiteratu udzielił mu 20 czerwca 1965 r. w katedrze częstochowskiej bp Stefan Bareła. W 2007 r. bp Antoni Długosz na wniosek częstochowskich dzieci otrzymał Order Uśmiechu, odznaczenie, które ceni sobie najbardziej.

ZD