27. rocznica śmierci bp. Miłosława Kołodziejczyka

Msza św. w krypcie biskupiej na cmentarzu Kule, 27. rocznica śmierci bp. Kołodziejczyka/fot. Radio Fiat

Oddany ludziom i służbie Kościołowi – tak bp. Miłosława Kołodziejczyka wspominają przyjaciele, współpracownicy oraz wychowankowie Seminarium Duchownego. Biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej zmarł 27 lat temu, 3 marca. W jego intencji, w krypcie kościoła na cmentarzu Kule, odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Bp Miłosław Kołodziejczyk urodził się 23 czerwca 1928 roku. Dwie dekady później zdecydował o wstąpieniu do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, a w czerwcu 1952 roku w katedrze częstochowskiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Czajki. Studiował w Polsce i za granicą. 14 sierpnia 1974 roku został mianowany przez bp. Stefana Barełę rektorem Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Cztery lata później Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej. Była to pierwsza nominacja biskupia za pontyfikatu Jana Pawła II. Święcenia przyjął 31 grudnia z rąk bp. Stefana Bareły. – To był człowiek wielkiej mądrości, który umiłował Kościół – wspomina bp. Kołodziejczyka, bp Andrzej Przybylski:

– Jestem jednym z ostatnich uczniów bp. Miłosława Kołodziejczyka. Kiedy kończyłem seminarium i przygotowywałem się do święceń, był on promotorem mojej pracy magisterskiej. W każdą rocznicę śmierci bp. Kołodziejczyka spotykamy się, aby polecać jego duszę Bogu. Teraz możemy czerpać z bogactwa jego myśli, tego jak rozumiał Kościół, nauk, które po sobie pozostawił.

W uroczystej Mszy św., w krypcie biskupów pomocniczych na Kulach uczestniczył również brat zmarłego biskupa, ks. Eugeniusz Kołodziejczyk:

– Od dziecka odznaczał się wieloma zdolnościami. Był dla mnie przykładem pod wieloma względami. Modlitwy, praktyk religijnych, a także spraw organizacyjnych. Dziś przypada już 27. rocznica jego śmierci. Jestem bardzo wdzięczny abp. Stanisławowi Nowakowi za zainicjowanie modlitwy w intencji mojego brata.

Bp Miłosław Kołodziejczyk zmarł 3 marca 1994 roku w Częstochowie na skutek choroby nowotworowej.

ABK