30-lecie kapłaństwa w Archikatedrze Świętej Rodziny

1994 – to rok święceń kapłańskich księży, którzy okrągłą rocznicę swojej posługi obchodzili w środę, 14 maja w Archikatedrze Świętej Rodziny. Uroczystej Mszę św. w intencji  kapłanów przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Pasterz Archidiecezji częstochowskiej złożył życzenia kapłanom-jubilatom na kolejne lata posługi:

– Na pewno darów Ducha Świętego, jakimi jest radość, ale jednocześnie i wdzięczność, to powinno przepełniać nasze serca. Druga sprawa to wierność łasce, którą się otrzymało nie tylko dla siebie, ale poprzez wybranie dla innych. Dlatego tak jak to mówił ksiądz Jan Twardowski, nikt z nas nie jest samotny przez przypadek, tylko dlatego, że wybieramy Chrystusa, a przez Chrystusa idziemy do ludzi.

Ks. Andrzej Kuliberda wikariusz biskupi do spraw duszpasterskich wspomniał dzień, w którym przyjął święcenia prezbiteratu:

– Każdy ksiądz pamięta moment święceń no bo to wyjątkowe i niepowtarzalne przeżycie. Sześć lat przygotowań, rekolekcje bezpośrednie, jakaś trwoga wobec tego daru, który otrzymujemy i pytanie, jak to będzie wyglądało w przyszłości. Więc ten dzień rzeczywiście został w pamięci.

W 30-leciu kapłaństwa uczestniczyli księża z różnych stron archidiecezji. Jak przeżył swoje 30 lat kapłaństwa ks. Jacek Gancarek moderator Stowarzyszenia Żywy Różaniec?:

Naszym hasłem rocznikowym jest ,,Jeżeli Bóg z nami, to któż przeciwko nam?”. Rzeczywiście naszym pragnieniem jest być uczniem Chrystusa i posługiwać Chrystusowi i Kościołowi w kapłaństwie. To była nasza wielka radość, kiedy mogliśmy stać się kapłanami, kiedy Kościół udzielił nam Sakramentów świętych, kiedy mogliśmy się stać sługami Chrystusa. Z taką samą gorliwością i żarliwością dzisiaj dziękujemy Panu Bogu.

W 1994 roku w Archidiecezji Częstochowskiej wyświęconych zostało szesnastu kapłanów.

Skip to content