Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę 11 września rozpoczęły się główne uroczystości 30-lecia działalności krajowej i międzynarodowej związku, którego celem jest ochrona praw pracowniczych. – Wybraliśmy Jasną Górę na miejsce świętowania naszego jubileuszu, bo to miejsce tak ważne dla wielu Polaków – mówił dla Biura Prasowego Jasnej Góry Marek Mnich, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”-80. Wraz z uczestnikami wydarzenia modlił się m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Przewodniczący podkreślał także wyjątkowość daty uroczystości:

-Jest nam bardzo miło, że przededniu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego obchodzimy nasz jubileusz, łączymy go z pamięcią o ważnych dla narodu polskiego wydarzeniach 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, 40. rocznicą pacyfikacji kopalni Wujek oraz 100. rocznicą III Powstania Śląskiego.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił o. Marcin Ciechanowski. Transmisję Eucharystii można zobaczyć TUTAJ. W program pielgrzymki wpisała się także uroczysta Akademia w jasnogórskim bastionie św. Barbary. Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i są współorganizowane z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Za główną datę rejestracji NSZZ „Solidarność”-80 uznaje się datę 12 września 1991r. Związek powstał poprzez liczne komitety strajkowe, w tym międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku, który z czasem przekształcił się w komisję założycielską NSZZ „Solidarność”.

@JasnaGoraNews/JS

Skip to content