W niedzielę 3 grudnia na Jasną Górę przybyła 36. Pielgrzymka Romów, w której uczestniczyło ok. 350 osób z całej Polski. O godz. 12 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona dla nich Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

W kulturze polskich Romów chrześcijaństwo jest już bardzo mocno zakorzenione. Romowie bardzo czczą Matkę Bożą i dlatego Jasna Góra jest dla nich wyjątkowo ważnym miejscem. Ważnym punktem tegorocznego spotkania na Jasnej Górze była też promocja pierwszego w Polsce „Romskiego modlitewnika i śpiewnika” opracowanego przez Andrzeja Sochaja, Zastępcę Dyrektora Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

– My mamy stereotypowe myślenie o Romach, ale trzeba pamiętać, że od Romów też można się wiele nauczyć i to jest też jeden z celów tej pielgrzymki. Obecni podczas Mszy św. inni pielgrzymi mogli zobaczyć jak Romowi gorliwie się modlą i swoją muzyką czczą Pana Boga i Matkę Częstochowską. Mam nadzieję, że ta asymilacja z roku na rok będzie postępować i nasza opinia o Romach będzie coraz lepsza. Możemy dzięki temu też czerpać i uczyć się ich dobrych cech. Są to ludzie, którym trzeba tą wiarę jeszcze uświadomić, ale bardzo są spragnieni Pana Boga – mówił ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów.

Romowie mają muzykę we krwi, więc na pielgrzymce również jej nie zabrakło. Tradycyjne religijne romskie pieśni można było usłyszeć zarówno podczas Mszy św. jak i na późniejszym spotkaniu w Kaplicy Św. Józefa.

Skip to content