37. Pielgrzymka Rodzin i Małżeństw na Jasną Górę

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin trwała na Jasnej Górze w weekend od 26 do 27 września. Hasłem tegorocznego spotkania było „Pójdźmy wszyscy do Józefa”, nawiązujące do trwającego obecnie w Kościele roku św. Józefa. Na szczycie oraz błoniach Jasnogórskich zgromadziły się tłumy wiernych z całej Polski. Jak informuje krajowa doradczyni życia rodzinnego Beata Choroszewska, pielgrzymka jest organizowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski.

Jaki jest sens organizowania tego typu pielgrzymek? Czy nie wystarczą zwyczajne, świeckie poradnie lub prowadzone w parafiach spotkania? Zdaniem małżeństwa Anny i Tomasza Baranowskich sama idea rodziny jest dzisiaj niesamowicie zagrożona, nie tylko ze strony wrogów Kościoła czy tradycyjnej rodziny, ale sami Polacy obecnie w niemalże połowie zawartych przez siebie związkach małżeńskich znajdują wady na tyle wielkie, by zdecydować się na rozwód. Niska dzietność to kolejny, palący problem, z którym młode małżeństwa w większości nie zamierzają walczyć.

Małżeństwo przypomina również, że ważnym elementem związku – nieco wstydliwym lecz niezaprzeczalnie istotnym – jest samo współżycie, które w obliczu mass mediów zostało zakłamane, dlatego tak wielki nacisk doradcy kładą na edukację młodych małżeństw. Dorastając w erze niemalże darmowego Internetu, za pośrednictwem pornografii obraz współżycia został wypaczony. Koniecznym więc stało się naprostowanie młodych ludzi, by zrozumieli, że życie to nie film.

Jak zaznaczają małżonkowie coroczne pielgrzymowanie pozwala rozwijać siebie oraz swój wiązek, a wszystko dzięki wymianie doświadczeń oraz rozważań z innymi małżeństwami, które w podobny sposób realizują nauki Chrystusa w sakramencie małżeństwa.

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin zakończyła się w niedzielę 26 września uroczystą Mszą św. na szczycie jasnogórskim, której przewodził abp Grzegorz Ryś. W trakcie Eucharystii małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie.

Skip to content