Arcybiskup senior Stanisław Nowak obchodzi 25 listopada 37. rocznicę sakry biskupiej. W częstochowskiej bazylice archikatedralnej święceń udzielił mu prymas Polski kard. Józef Glemp. W uroczystości uczestniczyli również kard. Franciszek Macharski oraz bp Julian Groblicki.

Jak tłumaczy metropolita częstochowski, abp Wacław Depo – rocznica sakry biskupiej to szczególny czas zarówno dla kapłana, jak i wszystkich wiernych Kościoła lokalnego:

– Jest to okazja do dziękczynienia za osobę księdza arcybiskupa oraz jego posługę. Nie tylko tę, która spełniła się w latach 1984-2011, ale która nadal trwa. Jestem bardzo wdzięczny za to, że nadal jest on obecny we wnętrzu naszego Kościoła.

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 roku w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 roku. Na biskupa wyświęcony został 25 listopada 1984 roku. – Był to wielki, wspaniały dzień – wspomina abp senior Stanisław Nowak:

– Stało się coś wielkiego. Padłem na twarz. Prymas Polski włożył na mnie ręce. Wstałem z klęczek już jako biskup częstochowski. Później nałożono mi pierścień, piuskę, a potem mitrę. Po Mszy św. odbyło się uroczyste błogosławienie wiernych. Pamiętam, że katedra była wypełniona. Ludzie stali też na dworze. Były: radość, uściski i życzenia.

Pierwszymi księżmi wyświęconymi przez nowego biskupa częstochowskiego byli: ks. Bernard Kozłowski (proboszcz Parafii Bożego Ciała w Częstochowie), ks. Jarosław Binek (rezydent w Dźbowie) oraz ks. Eugeniusz Krzyśko (proboszcz w Konopiskach).

W związku z pogorszeniem się stanu zdrowia Księdza Arcybiskupa redakcja Radia Fiat oraz portalu czestochowskie24.pl łączy się z Kościołem częstochowskim w modlitwie o opiekę Bożą i dar uzdrowienia.

ABK

Skip to content