39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Jasna Góra, 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego fot. Radio Fiat

W 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, na Jasnej Górze została odprawiona Msza święta za Ojczyznę. Uczestniczący w niej członkowie Solidarności, po zakończeniu Eucharystii złożyli kwiaty i znicze w miejscach pamięci.

Ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej solidarności mówił:

-Zgromadziliśmy się, w kaplicy narodowej, przed obliczem naszej Królowej i Matki, by wspomnieć mroźny, tragiczny dzień 13 grudnia 1981 roku. Rocznica stanu wojennego to czas refleksji nad historią i czas modlitwy o to, by tragiczne wydarzenia sprzed 39 lat nigdy więcej się nie powtórzyły. Kolejna rocznica przypomina nam jak bolesne i dramatyczne mogą być i są losy naszej Ojczyzny. Przypomina nam o tych wszystkich, którzy byli gotowi poświęcić zdrowie i życie, by się nie dać złapać i zakłamać. Wraz z częstochowską Solidarnością i pocztami sztandarowymi modlimy się gorąco w intencji umiłowanej Ojczyzny.

Jak co roku 13 grudnia, był to dzień modlitwy za ofiary stanu wojennego. Kościół zachęcał do włączenia się w akcję “Zapal Światło wolności”:

-Zachęcamy także do włączenia się także w akcję ofiarom stanu wojennego “Zapal światło wolności”, polegającą na zapaleniu w oknie swojego domu symbolicznej świeczki. Akcja ta nawiązuje do historycznych gestów Jana Pawła II i Ronalda Reagana, którzy w Pałacu Apostolskim i Białym Domu wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

14 grudnia 1981 r. paulini na Jasnej Górze odprawili Mszę św. za Ojczyznę. Od tego dnia, codziennie o 15.30, w kaplicy Matki Bożej, w tej intencji sprawowana jest Eucharystia.

JS