390. Zebranie Plenarne KEP na Jasnej Górze

Zakończyło się 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównymi tematami obrad były: podsumowanie wizyty ad limina apostolorum, Synod Biskupów, sprawy polskich rodzin oraz sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Biskupi dokonali też wyborów do poszczególnych gremiów Konferencji.

Spotkanie pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego trwało na Jasnej Górze od 18 do 19 listopada. Jednym z uczestników był również metropolita częstochowski abp Wacław Depo:

– To spotkanie odbywa się po naszych trzydniowych rekolekcjach. Jest wołaniem o współpracę z osobami świętymi, jak np. św. Jan Paweł II czy bł. kard. Stefan Wyszyński. Poprzez Konferencję Episkopatu Polski przedłużyliśmy troskę i odpowiedzialność za to, co się dzieje w Kościele i naszej Ojczyźnie.

W zebraniu plenarnym wziął również udział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski, podsumowując dwudniowe obrady, zwrócił szczególną uwagę na wizytę ad limina apostolorum, która odbyła się w Rzymie w dniach 4-29 października:

– Podczas każdego spotkania papież pozostawiał inicjatywę biskupom. Prosił o zadawanie pytań, na które odpowiadał. Często bardzo obszernie, sięgając do własnych doświadczeń. Wskazywał też na rolę wierzącej młodzieży, która swoim przykładem może oddziaływać na swoich rówieśników. Na małżonków w trwałych związkach, którzy mogą wspierać osoby w kryzysie.

Podczas obrad, poświęcono też wiele czasu na kwestię dotyczącą Synodu biskupów o synodalności, który rozpoczął się 9-10 października bieżącego roku. Hierarchowie, dostrzegając w nim zaproszenie do wsłuchania się w głos Ducha Świętego – kierowany do Kościoła w celu jego umocnienia – zachęcili wszystkich wiernych do odważnego i aktywnego włączenia się w prace synodalne. Jak tłumaczy bp Adrian Galbas, Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP, Synod nie ma być zwykłą debatą, ale wydarzeniem duchowym i teologicznym:

– Proces synodalny nie odbędzie się w sposób dojrzały, jeśli nie będzie osadzony w głębokiej modlitwie. Prośmy więc Ducha Świętego, aby zechciał oświecać nasze umysły i sumienia.

Istotnym tematem rozmów na Jasnej Górze były sprawy polskich rodzin. Biskupi podjęli kwestię przygotowań do X Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym, które odbędzie się w dniach 22-26 czerwca 2022 roku w Rzymie.

Biskupi odnieśli się również do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, potępiając wykorzystywanie dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski. Biskupi wyrazili jednocześnie wdzięczność funkcjonariuszom służb mundurowych, którzy w trudnej sytuacji wypełniają powierzony im obowiązek obrony granic Polski.

Na zakończenie zebrania biskupi poprosili o modlitwę w intencji pokoju oraz pojednania w Ojczyźnie.

ABK

Skip to content