W dniach 13 i 14 marca w Warszawie odbyło się 394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Tematami, które poruszono podczas obrad były m.in. przygotowania do wrześniowej beatyfikacji Rodziny Ulmów, obrona św. Jana Pawła II i etap kontynentalny Synodu o synodalności.

– Dla mnie osobiście było to bardzo ważne zebranie plenarne. Księża biskupi zatwierdzili i powołali do życia statut Stowarzyszenia Krajowego Zespołu Koordynacji Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym – mówi bp Andrzej Przybylski:

– To dla Odnowy w Duchu Świętym w Polsce bardzo też ważne, że to nie znaczy wcale że Odnowa w Duchu Świętym stanie się stowarzyszeniem czy ruchem. Ona dalej jest wspólnotą Ducha Świętego, chcemy organizować różne wspólne działania w taki sposób transparentny, jasny od każdej strony. Więc to jest jedno z ważnych wydarzeń z zebrania plenarnego, czyli zgoda na zatwierdzenie statusu Stowarzyszenia Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.

W drugim dniu 394. Zebrania Plenarnego KEP bp Andrzej Przybylski przedstawił biskupom informacje o krajowym duszpasterstwie powołań w Polsce:

– To bardzo ważny temat, bo wiemy, że Pan Bóg ciągle powołuje młode dziewczyny i młodych chłopaków do życia konsekrowanego. Chłopaków do kapłaństwa, ale właśnie w tym świecie w uderzenia w Kościół, pewnego zamieszania wokół Kościoła pewnie tym powołaniom jest bardzo trudno się rozwijać. Tym bardziej to duszpasterstwo powołaniowe jest bardzo potrzebne. Zaprosiłem na pewne wydarzenia, które są przed nami po Wielkanocy od niedzieli Dobrego Pasterza, czyli 30 kwietnia, rozpocznie się modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne i chciałbym, żeby to było poruszane dla całego Kościoła.

Drugim ważnym wydarzeniem, o którym wspominał bp Przybylski jest Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i osób wspierających Powołania na Jasną Górę:

– Taka pielgrzymka odbędzie się w Częstochowie 13 maja. To jest pielgrzymka dla rodziców, kapłanów, sióstr zakonnych, zakonników, osób konsekrowanych. I dla wszystkich tych osób, które są we wspólnotach za powołania dla przyjaciół, seminariów duchownych w Polsce. Już teraz serdecznie zapraszam.

Jasna Góra to tradycyjne miejsce, gdzie za dar powołania do życia kapłańskiego dziękują neoprezbiterzy ze wszystkich polskich diecezji i wielu zgromadzeń zakonnych. Wielu alumnów przyjeżdża zwierzać się jeszcze przed święceniami. Modlitwa o nowe powołania to także intencja licznych czuwań i pielgrzymek różnych zakonów, zgromadzeń zakonnych, grup parafialnych i diecezjalnych. Również wierni co trzeci czwartek miesiąca jednoczą się w modlitwie za duchownych, by modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne w Sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach. Comiesięcznej modlitwie przewodniczy bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

Skip to content