40 lat temu do domu Ojca powrócił kard. Stefan Wyszyński

Fot. Radio Fiat

Jeden z najwybitniejszych polskich duchownych, kard. Stefan Wyszyński, zmarł 28 maja 1981 roku. W 40. rocznicę jego śmierci na Jasną Górę przybyła pielgrzymka katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana.

Intencją dzisiejszej Mszy św. było podziękowanie za dar osoby Stefana Wyszyńskiego o czym szerzej mówi abp Wacław Depo, który przewodniczył dzisiejszej Mszy św.:

W ostatnim czasie przeżywaliśmy Wniebowstąpienie. Chrystus odchodzi od nas do Ojca […] ale mówił, że „jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata”. I to przedłużamy dzisiaj uroczystością dziękczynienia za dar osoby i posługiwania kard. prymasa Stefana Wyszyńskiego. On odszedł po ludzku, z tego życia przeszedł do życia wiecznego już w pełni ale jednocześnie pozostaje z nami. Czyli są takie odejścia, które dają nowy rodzaj obecności. I my nie traktujmy tego jego przekazu jako jakiś zabytek historyczny ale kiedy się zagłębiamy nad treścią jego przesłań, to zobaczymy jak bardzo są one aktualne. Już nie mówiąc o samych Ślubach Jasnogórskich Narodu czy w ogóle w jego przemówieniach, kiedy widać było jego wielką miłość zarówno do Boga ale i do Ojczyzny. I odpowiedzialności za tych, którym służył.

Stowarzyszenie Civitas Christiana, którego patronem jest kard. Wyszyński, właśnie dzisiaj, w rocznicę jego śmierci przybyło na Jasną Górę. Szerzej o pielgrzymce mówi Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału stowarzyszenia:

Katolickie stowarzyszenie Civitas Christiana od początku pielgrzymowania na Jasną Górę związało swoje bycie tutaj, swoją modlitwę z osobą, z posługą prymasa Wyszyńskiego. Zawsze pielgrzymujemy od 41 lat w okolicach rocznicy śmierci ks. Prymasa, a więc 28 maja. Od 13 lat oficjalnie prymas Wyszyński jest patronem katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana. Zgłębiamy jego nauczanie, zwłaszcza to nauczanie społeczne Kościoła. W tym roku wyjątkowa okoliczność, 40. rocznica śmierci. Specjalnie tę pielgrzymkę scentralizowaliśmy właśnie w tym dniu, 28 maja, by wspólnie z Jasną Górą włączyć się w to wielkie, wielkie dziękczynienie za życie i posługę prymasa Wyszyńskiego.

Dzisiejsza pielgrzymka Civitas Christiana rozpoczęła się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo. O 17:00 rozpoczęła się konferencja o. Arnolda Chrapkowskiego, generała zakonu Paulinów na temat posługi kard. Wyszyńskiego związanej z jasnogórskim sanktuarium. O 19:00 planowana jest modlitwa różańcowa na ścieżkach różańcowych pod jasnogórskim szczytem. Pielgrzymka zakończy się Apelem Jasnogórskim.

Izabela Tyras nie ukrywa, że członkowie Civitas Christiana z niecierpliwością wyczekują beatyfikacji prymasa tysiąclecia:

Wierzymy bardzo w jego orędownictwo w niebie, zwłaszcza za naszą Polskę. I czekamy gorąco na beatyfikację, która zapowiedziana jest już za nieco ponad 3 miesiące. W tej atmosferze radości, bo ufamy, że ks. Prymas jest w niebie, czekamy na oficjalne ogłoszenie, byśmy mogli mówić „błogosławiony prymas Wyszyński”.

Uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego odbędą się w Warszawie 12 września, w uroczystość Najświętszego Imienia Maryi.

RG

Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Fot. Radio Fiat
Skip to content