W piątek, 3 marca w Parafii św. Zygmunta w Częstochowie miał miejsce piękny jubileusz. Obchodzono tam 50. rocznicę ustanowienia całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Uroczystości rozpoczęła jubileuszowa Eucharystia o godzinie 18:00, której przewodniczył ks. prałat Marian Wojcieszak.

Piękne jubileusze chodzą parami… – mówi Ks. Jacek Marciniec – proboszcz parafii, który nie ukrywał radości, że rocznica adoracji pokrywa się z 50. rocznicą święceń kapłańskich poprzedniego proboszcza:

Bardzo się cieszę, że tak się złożyło. To nie przypadek, że 50 lat adoracji w kościele Świętego Zygmunta również zbiega się z jubileuszem kapłaństwa księdza prałata Mariana Wojcieszaka. 50 lat od chwili święceń szczególnie będziemy świętować w czerwcu, natomiast już dzisiaj cieszymy się, bo to taki wyraźny znak, że nie ma Eucharystii bez kapłaństwa, a kapłaństwo jest dla Eucharystii przede wszystkim.

Ks. prał. Marian Wojcieszak, który przewodniczył piątkowej ofierze, wspomina początki miejsca wieczystej adoracji w parafii św. Zygmunta:

– Skończył się Sobór. Biskup Stefan Bareła był ojcem Soboru i powiedział taką myśl, żeby w jego mieście biskupim było miejsce na wieczystą adorację. To był taki trudny czas przemian liturgicznych, ale w 1967 roku polecił przemyślenie i przygotowanie pomieszczeń na kaplicę wieczystej adoracji. Były dwie możliwości albo w katedrze, albo u Świętego Zygmunta, jednak decyzja była taka, że być to u Świętego Zygmunta.

Po zakończonej Eucharystii miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Przewodniczył jej ks. Michał Krawczyk – duszpasterz akademicki, który podkreślił, jak wielkim darem jest możliwość adoracji Jezusa:

Czas 50-ciu lat w tym miejscu pokazuje i świadectwo ludzi, którzy tutaj przychodzili, że jest to niesamowity czas, że Jezus będący blisko, będący dla nas, dzielący się całym Sobą jest tutaj przeżywany. Chcemy dzisiaj oddać mu chwałę, właśnie przez Eucharystię i przez uwielbienie bo On jest tego godzien i tak naprawdę taki jest cel adoracji by być z Nim.

Adoracji towarzyszył śpiew Marty Madejskiej z zespołem oraz scholi liturgicznej Domine Jesu. Na zakończenie wierni przyjęli błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Galeria fot. Radio Fiat

50-lecie adoracji Najświętszego Sakramentu w św. Zygmuncie

Skip to content