6 sierpnia w Kościele katolickim przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Polsce obchodzone jest ono od XI wieku.

O wadze tego święta opowiada ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

Przemienienie Pańskie jest jednym z najstarszych świąt obchodzonych w liturgii Kościoła. Wówczas wspominamy moment, gdy Bóg pozwolił ludziom spojrzeć ,,za zasłonę”, która skrywała Boskie oblicze. Na co dzień bowiem apostołowie widzieli Jezusa w ludzkiej odsłonie. Owo doświadczenie było po to, by ich umocnić, dać siłę, gdy przyjdą trudne wydarzenia, jako że niedługo po Przemienieniu, nastąpił czas męki Chrystusa.

Ks. Mariusz Bakalarz podkreśla również, że Jezus nie bez powodu zaprowadził uczniów na górę, gdzie następnie dokonał przemienienia.

Jeśli ktoś wejdzie na górę, widzi ogrom świata, ale też wielkość Stworzyciela i też siebie – w swego rodzaju prawdzie. To zdobywanie szczytu też kosztuje, bowiem jest to zmęczenie, wysiłek, który trzeba podjąć- to jest właśnie ów drugi wymiar. I niekoniecznie polega to na wysiłku fizycznym, ale duchowym. – i dodaje – chodzi o wejście na szczyt w sobie, oderwanie się i wzniesienie do Pana Boga. Owo święto tak naprawdę mówi o tym, jak doświadczyć samego Stwórcy.

W 1457 r. papież Kalikst III, jako wyraz wdzięczności za zwycięstwo nad Turkami odniesione 6 sierpnia 1456 r. pod Belgradem, wprowadził Święto Przemienienia Pańskiego do liturgii całego Kościoła katolickiego.

LN

Skip to content