64. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”

 

Źródło Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze trwają Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Jest to już ich 64 edycja. Uczestnicy spotkali się przede wszystkim po to, żeby za wstawiennictwem Maryi dziękować Bogu za dotychczasowe łaski, ale także by pogłębiać swoją wiarę w trakcie nauk i konferencji.

Dni Modlitw rozpoczęły się w piątek 11 września naukami rekolekcyjnymi. Oficjalne otwarcie natomiast odbyło się w sobotę (12 września) w Sali Papieskiej. Wcześniej, w godzinach porannych, Mszę św. dla uczestników w Kaplicy Matki Bożej odprawił abp Wacław Depo. W homilii metropolita częstochowski mówił m.in. o konieczności stawania w obronie naszych symboli religijnych:

Zdumiewa nas aktualność słów apostoła kiedy oglądamy prowokacje na naszych ulicach, które próbują w sposób pseudo-solidarny zawłaszczyć wizerunkami Jezusa nakładając mu maski. Przy okazji prowadzą anty-procesje z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny i mówią: „ona jest naszą Matką”. Tutaj chodzi o czystość serca i stawanie wobec tych znaków, które dla nas są święte.

Tradycyjnie w spotkaniu bierze udział o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, honorowy Asystent Kościelny Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” wywodzi się z ruchu o tej samej nazwie, który powstał z inicjatywy i pod patronatem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Coroczne spotkania członków Ruchu na Jasnej Górze z ks. Prymasem Wyszyńskim rozpoczęły się w 1957 r. Celem Stowarzyszenia jest praca zmierzająca do dojrzałej formacji chrześcijan. Stowarzyszenie prowadzi działalność społeczno-kulturalną i oświatowo-wychowawczą, a także charytatywną i opiekuńczą.

Tegoroczne Dni Modlitw poświęcone są Eucharystii i mają temat: „Eucharystia daje życie”. Zakończą się w niedzielę 13 września po konferencji: „Kontekst religijny oraz rola Kościoła i duchowieństwa w Cudzie nad Wisłą”.

WB/Biuro Prasowe Jasnej Góry