72 lata temu konsekrowano Bazylikę Archikatedralną

Fot. Radio Fiat

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątyń w archidiecezji częstochowskiej. Dziś (29 października 2022 roku) mijają 72 lata od uroczystej konsekracji tej świątyni. Dokonał jej bp Teodor Kubina w Uroczystość Chrystusa Króla w 1950 roku.

Rocznica konsekracji katedry ma miejsce dzień po upamiętnieniu utworzenia diecezji częstochowskiej, przypadającej 28 października 1925 roku. Ku uczczeniu tych ważnych dat w historii częstochowskiego Kościoła metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył wieczornej Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej. Duchowny przypomniał, że budowla ta jest matką wszystkich diecezjalnych kościołów.

– W tradycji Kościoła oraz wiary jest to podwalina łączności ze wszystkimi wspólnotami i kościołami wybudowanymi na terenie archidiecezji. To tutaj rodzą się nowi kapłani, to najczęściej w tym miejscu udzielane są święcenia kapłańskie i biskupie. Tutaj są też krypty biskupów, poprzedzających nas w posłudze apostolskiej. Te wszystkie elementy pokazują nam, że Kościół jest Chrystusowy i idzie przez historię – powiedział abp Wacław Depo.

Przed rozpoczęciem modlitwy metropolita częstochowski abp Wacław Depo przypomniał zgromadzonym historię utworzenia diecezji i konsekracji świątyni, a także przybliżył okoliczności, jakie miały miejsce podczas jubileuszu 75-lecia archikatedry.

– […] Minęło 97 lat, odkąd papież Pius XI bullą Vixdum Poloniae Unitas erygował diecezję częstochowską, a jej katedrą stał się kościół parafii św. Jezusa, Maryi i Józefa w Częstochowie. Na jubileusz papież św. Jan Paweł II napisał na ręce abp. Stanisława Nowaka słowa radosnego dziękczynienia „za wszelkie dobro, jakie zrodziło się w tej naszej kościelnej wspólnocie”. Przezywamy też w tym miejscu coroczną uroczystość poświęcenia tej świątyni […] – mówił.

W homilii abp Wacław Depo powiedział, że Wspólnoty Chrześcijańskie, podobnie, jak świątynie, są budowane na fundamencie Chrystusa, a ich świętość wynika z co najmniej trzech powodów.

– […] Po pierwsze: fundamentem, który założył sam Bóg, jest Jezus Chrystus. W tym Domu, budowanym na fundamencie Chrystusa, mieszka Bóg. Ta świątynia jest napełniona Duchem Świętym, czyli własnością Trójcy Przenajświętszej. Po drugie: ta Wspólnota jest święta, bo została wezwana do świętości i zjednoczenia z Bogiem. Po trzecie: bo jest powołana do głoszenia i wielbienia świętości oraz miłości Boga, który posłał swojego Syna na świat nie po to, żeby świat potępił, ale po to, by ów zbawić […] – głosił metropolita częstochowski.

W 2020 roku zakończono remont archikatedry, który swoimi pracami objął m.in. renowację dachu, elewacji zewnętrznej, oraz zabytkowych schodów. Wewnątrz budowla otrzymała zupełnie nowe ogrzewanie, posadzkę i nagłośnienie. Modernizacji poddano też oświetlenie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni, które zostało nagrodzone przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego tytułem „Najlepszej inwestycji oświetleniowej 2020 roku”.

BNO

 

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: Radio Fiat

72 lata temu konsekrowano Bazylikę Archikatedralną

Skip to content