SONY DSC

Już 8 grudnia, w kościele seminaryjnym przy ul. św. Barbary w Częstochowie o godz. 17.30 zabrzmi Akatyst ku czci Bogarodzicy. Jest to modlitewna propozycja, która co roku ma miejsce w częstochowskim seminarium w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi.

– Wydarzenie to cieszy się od lat wielką popularności wśród naszych diecezjan. Jednocześnie nabożeństwo to jest już tradycyjnie uwieńczeniem maryjnego dnia skupienia alumnów – zaprasza ks. Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji częstochowskiej.

Akatyst jest wykonywany przez chór tworzony przez kleryków seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego. W tym roku muzycznie kleryków WSD wspierać będą także alumni Niższego Seminarium Duchownego. O przygotowanie muzyczne Akatystu troszczy się dyrygent ks. Marek Cisowski.

– Wierzę, że klerycy jak co roku w wykonanie tej modlitwy włożą swoje serca i śpiew Akatystu zachwyci zgromadzonych na modlitwie w naszym seminarium. Chcemy przez to wydarzenie pogłębiać naszą relację z Matką Bożą – tłumaczy ks. Cisowski.

Historia akatystu sięga V w. Hymn ten powstał w łonie Kościoła Wschodniego, a następnie został przyjęty przez Kościół Zachodni. Utwór składa się z 24 strof zaczynających się od kolejnych liter alfabetu (zarówno w wersji greckiej, jak i w polskim tłumaczeniu). Treść Akatystu dotyczy udziału Maryi w życiu Jezusa i Kościoła. Do udziału w nabożeństwie Akatystu zaproszeni są wszyscy, a wstęp jest wolny.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content