80 lat – jubileusz bp. Antoniego Długosza

Bp senior Antoni Długosz/fot. Radio Fiat

Duszpasterz, katecheta, człowiek służący Bogu przez wypełnianie posługi apostolskiej. 18 kwietnia bp senior Antoni Długosz kończy 80 lat. Przez lata pracy kapłańskiej szczególną opieką otaczał osoby niepełnosprawne oraz zmagające się z narkomanią. Dał się również poznać jako gorliwy głosiciel Słowa Bożego.

Urodził się w Częstochowie 18 kwietnia 1941 roku. Po zdaniu matury w II Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta zdecydował się wstąpić do Wyższego Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Na kapłana wyświęcony został 20 czerwca 1965 roku w częstochowskiej katedrze przez ówczesnego ordynariusza bp. Stefana Barełę. Na biskupa archidiecezji częstochowskiej wyświęcony został 6 stycznia 1994 roku, w rzymskiej Bazylice św. Piotra przez papieża Jana Pawła II. Jako swoje zawołanie przyjął słowo „Servire”, co z łaciny oznacza „Służyć”. – W tym wyrazie odnajdujemy całą jego osobowość – mówi abp Wacław Depo:

– Wyrażamy Bogu wdzięczność za to, że dał nam tak wspaniałego biskupa. Wielokrotnie przedstawiał się dzieciom jako „dziadek” co oznacza, że pragnie tworzyć z nimi wspólnotę. Pragnie być razem z ludźmi, służyć im głosząc Słowo Boże. Zdajemy sobie również sprawę z tego, jak wielką zasługą jest także sprawa Betanii i posługi osobom uzależnionym.

Bp senior Antoni Długosz misję służby drugiemu człowiekowi wypełnia całym sercem, angażując się w wiele chrześcijańskich inicjatyw. – To wielki człowiek i wspaniały przyjaciel – dodaje abp senior Stanisław Nowak:

– Jest bardzo utalentowany. Pan Bóg ofiarował mu wiele wspaniałych zdolności, które potrafił rozwinąć. Ma bardzo dobry głos, inteligencję, bystrość. Głosi Słowo Boże w bardzo gorliwy sposób. Religijne obowiązki podejmuje z wielką radością. Jest to człowiek godny naśladowania.

Biskup tytularny Aggar znany jest przede wszystkim z charyzmatu posługi wśród dzieci. – Głosi Słowo Boże z niezwykłym zaangażowaniem i pozytywną energią, co sprawia, że najmłodsi słuchacze tajemnice wiary zgłębiają z zaciekawieniem – mówi bp Andrzej Przybylski:

– Mało kto może uwierzyć, że bp senior Antoni Długosz osiągnął już tak sędziwy wiek. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jego temperament, zaangażowanie w różne przedsięwzięcia oraz rozmaite plany na przyszłość. Dla nas, młodszych księży jest przykładem pasji zdobywania ludzi dla Chrystusa.

Z okazji jubileuszu 80. urodzin pracownicy Radia Fiat oraz portalu czestochowskie24.pl składają Biskupowi Seniorowi najserdeczniejsze życzenia. Niech dobry Bóg zawsze błogosławi, Matka Boża ma w opiece, a Duch Święty daje natchnienie do dalszej realizacji przykazania miłości.

ABK