Dziś przypada 84. rocznica powstania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. KSM wywodzi się z Akcji Katolickiej, z której został wyodrębniony w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

W dniu 5 lutego 1934 podczas krajowego zjazdu Akcji Katolickiej w Krakowie na wzór włoski utworzono 4 organizacje, które miały również formy stowarzyszeń. Dzisiejsze Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży nawiązuje do dwóch z nich – Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej.

Działamy według 3 słów: widzieć, doceniać i działać. To jest nasze hasło: „Być gotów”, a więc oceniamy to, co się dzieje, co dla młodego człowieka jest najpotrzebniejsze, co dzisiaj jest bliskie młodemu człowiekowi, bliskie jego sercu. Oceniamy to, patrzymy na to, przyglądamy się i podejmujemy konkretne działania tak, aby głoszenie Ewangelii było jak najskuteczniejsze – mówi ks. Andrzej Witek, częstochowski asystent diecezjalny KSM.

W naszej archidiecezji funkcjonują 22 oddziały KSM-u. Jednym z nich jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, którego prezesem jest Dominika Kaczmarska.

Nasz oddział liczy ponad 60 osób, na pewno wiąże się to z wielką odpowiedzialnością i pracą, ale kocham to robić, bo KSM nauczył mnie służyć drugiemu człowiekowi, okazywać miłość, bo w dzisiejszych czasach ludziom brakuje miłości i szukają jej naprawdę w różnych miejscach. KSM jest miejscem, gdzie mogę przyjść i spotkać ludzi, którzy kochają pomimo wszystko, pomimo naszych wad, pomimo naszych słabości – mówi Dominika Kaczmarska.

W Polsce KSM istnieje we wszystkich 41 diecezjach. Gromadzi 30 tys. młodych w ok. 2 tys. oddziałów i kół.

Paweł Kmiecik

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content