16 kwietnia papież senior Benedykt XVI kończy 93 lata. Kierował Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II, od 2005 do 2013 roku. Był 265. papieżem i zarazem pierwszym biskupem Rzymu od XIII wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu. Obecnie mieszka w Watykanie w klasztorze Mater Ecclesiae. Rzadko pokazuje się publicznie. Uczestniczył między innymi w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w 2014 roku.

Decyzję o rezygnacji Benedykt XVI ogłosił 11 lutego 2013 roku, podczas konsystorza. „Ustępuję dla dobra Kościoła” – powiedział i wyjaśnił, że odchodzi w związku z zaawansowanym wiekiem i słabnącym zdrowiem. Wieść o tym obiegła i poruszyła cały świat. Kardynał Angelo Sodano powiedział, że było to „niczym grom z jasnego nieba”. Później (13 marca) zebrane w Rzymie konklawe wybrało na papieża kardynała z Argentyny Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek. Benedykt XVI, przed wyborem na Stolicę Piotrową – kardynał Joseph Ratzinger – pełnił funkcję prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Zaliczany do ścisłej czołówki współczesnych teologów, był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Kardynał Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku.

24 kwietnia 2005 roku na inaugurację pontyfikatu Benedykta XVI, do Watykanu przybyło ponad pół miliona osób, w tym 140 oficjalnych delegacji z całego świata. Podczas uroczystej mszy świętej papież zapowiedział, że kierunek jego posługi będzie wyznaczać wsłuchiwanie się w wolę Boga.

W wywiadzie udzielonym Telewizji Polskiej w 2005 roku Benedykt XVI mówił o swoim pierwszym spotkaniu z Karolem Wojtyłą podczas konklawe w 1978 roku. Wspominał, że od razu poczuł do niego wielką sympatię, a przyszły papież obdarzył go przyjaźnią:

– Jestem mu wdzięczny za to zaufanie, którym mnie obdarzył bez żadnej zasługi z mojej strony. Widząc, jak się modli, nie tylko zrozumiałem, ale i zobaczyłem, że to człowiek Boży. To właśnie zrobiło na mnie największe wrażenie, że jest to człowiek, który żyje z Bogiem, a nawet więcej – żyje w Bogu – mówił Benedykt XVI.

Benedykt XVI, który za swoją dewizę wybrał słowa „Współpracownicy prawdy”, często poruszał tę kwestię jako nierozerwalną z wiarą.

Benedykt XVI odbył 24 podróże zagraniczne. Do rangi symbolu urosła jego wizyta w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, podczas pobytu w Polsce w 2006 roku. Papież w milczeniu przeszedł samotnie przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Spotkał się z byłymi więźniami obozu, rozmawiając z każdym z nich, a potem modlił się pod Pomnikiem Męczeństwa Narodów.

Wśród wielu zadań pontyfikatu Benedykt XVI na szczególnym miejscu postawił misję wobec młodych ludzi, między innymi za aprobatą papieża został wydany „Youcat” – katechizm dla młodzieży, do którego on sam napisał słowo wstępne. Papież kontynuował światowe spotkania, zapoczątkowane przez Jana Pawła II. Benedykt XVI przewodniczył ŚDM w Kolonii (2006), Sydney (2008) oraz w Madrycie (2011).

Pontyfikat Benedykta XVI pod wieloma względami był szczególny dla Polaków, także dzięki temu, że papież często wypowiadał się w naszym języku. Kiedy odwiedził polską sekcję Radia Watykańskiego, dziennikarze podarowali mu płyty z nagraniami Bene „detto in polacco”, czyli „Dobrze powiedziane po polsku”. Tytuł nawiązywał do włoskiej wersji imienia Benedykt – Benedetto. Na płytach znalazły się papieskie wypowiedzi z audiencji generalnych oraz innych spotkań. W ciągu 8 lat pontyfikatu Benedykt XVI opublikował liczne dokumenty, jak konstytucje i listy, 3 encykliki, 4 adhortacje apostolskie, a także książki, w tym „Jezus z Nazaretu”, która stała się światowym bestsellerem. Zdaniem teologów, niemal każda homilia Benedykta XVI była „małą encykliką”. Zwołał 5 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 90 kardynałów. Wśród nominatów było trzech Polaków: Stanisław Dziwisz, Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz. Z ponad 120 uroczystości beatyfikacyjnych, na które wyraził zgodę Benedykt XVI, jedna była bez precedensu w historii Kościoła. 1 maja 2011 roku w Rzymie osobiście przewodniczył beatyfikacji Jana Pawła II, po raz pierwszy bezpośredni następca papieża ogłosił błogosławionym swojego poprzednika.

Źródło: IAR/E.Porycka/dok.

Skip to content