We wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, w środę 6 lipca, na Jasną Górę przybyła 57. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych. Głównym punktem dnia była Msza św. o godzinie 11:00, której przewodniczył oraz wygłosił homilię abp Adrian Galbas.

Dzień pielgrzymki był wyjątkowym, ze względu na to, że jej uczestnicy mogli spotkać się bezpośrednio. Trwająca dwa lata pandemia uniemożliwiła wcześniej taki sposób modlitwy. Istota tkwi we wspólnocie, która jest powiązana z symbolem Apostolstwa Chorych. O dzisiejszym dniu mówi ks. Wojciech Bartoszek – krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych:

Symbolem Apostolstwa Chorych jest krzyż, w który jest wpisane koło. Koło to właśnie znak wspólnoty. Wszyscy członkowie apostolstwa mają pragnienie przynależności do wspólnoty. Niektórzy z racji choroby muszą zostać w domu, ale Ci którzy tu dotarli to wielki dar i radość. W zeszłym roku i dwa lata temu byliśmy tutaj tylko w ograniczonej liczbie. Tylko dzięki transmisji telewizyjnej mogła ta wspólnota w taki a nie inny sposób zaistnieć.

Apostolstwo Chorych to nie tylko cierpienie w chorobie, ale również niesienie pomocy cierpiącym. Podczas dzisiejszej Eucharystii abp Adrian Galbas zawierzył wszystkich członków poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Uzdrowienia Chorych:

-Apostolstwo Chorych podejmują chorzy poprzez swoje cierpienie i taką wierność Chrystusowi w sytuacji, która jest pełna dramatu. To także apostolstwo, które podejmujemy wobec chorych, czyli każda posługa, która pomaga chorym i przynosi ulgę w cierpieniu. Dziś chcemy zawierzyć Panu Bogu za wstawiennictwem Maryii wszystkich, którzy są chorzy oraz są przy chorych.

W pielgrzymce wzięli udział członkowie Apostolstwa z całej Polski. Pielgrzymi z Katowic, opowiedzieli o intencjach, z jakimi przybyli do jasnogórskiej Pani:

-Jesteśmy z Katowic, przyjechaliśmy w trójkę: ja, małożonka i mój wnuk Paweł. Dziękujemy Bogu i przepraszamy za grzechy. Dziękuje za zdrowie w tym cierpieniu. Tylko wiara w Boga pozwoliła to przeżyć.
-Bardzo się cieszę, że mogę tu być. Jestem pierwszy raz, ale należę do Apostolstwa Chorych. Pomgam chorym w sąsiedztwie, małożonkowi. On już kilka razy tutaj był. Cieszymy się, że możemy tu być.

Po Mszy św. o godzinie 13:30 w bazylice jasnogórskiej odprawione zostało nabożeństwo drogi krzyżowej, a następnie nabożeństwo lourdzkie w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie każdy przyjął indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Galeria: 57. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę, 06.07.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content