Abp Depo: Był pasterzem maryjnym… – rocznica śmierci abp. Stanisława Nowaka

Modlitwa w Krypcie Biskupów Częstochowskich pod Archikatedrą Świętej Rodziny, 12.12.2022/fot. Radio Fiat

Blisko 200 wiernych uczestniczyło w Mszy św. w intencji śp. abp. Stanisława Nowaka, czwartego biskupa diecezji częstochowskiej oraz pierwszego arcybiskupa metropolity częstochowskiego. Eucharystię sprawowano w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w pierwszą rocznicę śmierci duchownego.

Przewodniczył jej abp Wacław Depo, który powiedział, że postać śp. abp. Nowaka była mu szczególnie bliska.

– Obydwaj byliśmy w naszym życiu Ojcami Duchownymi, a później rektorami seminarium. Tytuł „Ojcze” przeszedł w naszą historię również posługi biskupiej i arcybiskupiej. Nasza relacja była autentyczna i wynikała z drogi Kościoła i zaufania tych, którzy nas do tej posługi posyłali. Mam tu na myśli papieży: św. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Dzisiejsza Eucharystia dziękczynna jest w duchu wspólnej wiary, dziedzictwa i powołania nie tylko dla tego życia, ale też życia wiecznego – mówił abp Wacław Depo.

Podczas Nabożeństwa metropolita częstochowski przypomniał, że w czasie 97 lat istnienia diecezji częstochowskiej 1/3 tego okresu przypadła na lata posługi abp. Stanisława Nowaka. Dodał też, że „w czasie 27 lat dał się poznać jako niestrudzony siewca Słowa Bożego i szafarz świętych sakramentów, szczególnie kapłaństwa i Eucharystii”.

– […] Prowadził nas w głąb tajemnicy Miłosierdzia Bożego, stojąc niezmordowanie z Maryją pod krzyżem Chrystusa. W tę Eucharystię wznosimy wszystkie dzieła łaski, które stały się naszym udziałem, a dla Niego prosimy o pełnię i radość życia wiecznego […].

O wyjątkowym związaniu ze śp. abp. Stanisławem Nowakiem mówił również uczestniczący w Mszy św. bp Antonii Długosz. Jak przyznał, to właśnie z polecenia śp. abp. Nowaka został mianowany w 1994 roku biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.

– Pamiętam, że gdy zmarł śp. bp Miłosław Kołodziejczyk, to przez sześć lat tylko we dwóch sprawowaliśmy biskupią posługę pasterską w naszej archidiecezji. Podziwiałem jego gorliwość i oddanie się bez reszty diecezji. Jego pięknym rysem życiowym jest maryjność – wspomniał bp Antonii Długosz.

Wspólna modlitwa w rocznicę śmierci śp. abp. Stanisława Nowaka przypomina o przemijaniu życia ludzkiego na ziemi. Obecny podczas Eucharystii bp Andrzej Przybylski tłumaczy, że koniec życia doczesnego jest początkiem tego wiecznego.

– Uświadamia nam to, jak szybko biegnie ziemski czas i jak bardzo czeka na nas wieczność. Dobrze jest pamiętać o tych, którzy odeszli. Patrzymy dziś na osobę śp. abp. Nowaka, który jest już po tamtej stronie życia. Wierzymy, że niedługo zaczniemy się modlić o to, żeby to On się modlił za nas – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Abp Stanisław Nowak spoczywa w Krypcie Biskupów Częstochowskich pod Archikatedrą Świętej Rodziny. Pierwszy metropolita częstochowski został zapamiętany jako bardzo aktywny duszpasterz, inicjator wielu rozmaitych dzieł ewangelizacyjnych oraz budowniczy kilkudziesięciu parafii. To dzięki Jego aktywnemu zaangażowaniu powstało Katolickie Radio Fiat, będące najstarszym radiem w regionie częstochowskich oraz jednym z pierwszych rozgłośni niepublicznych, jakie uruchomiono w demokratycznej Polsce.

BNO

Cała homilia abp. Wacława Depo:

Galeria: Radio Fiat/BNO

Abp Depo: Był pasterzem maryjnym… – rocznica śmierci abp. Stanisława Nowaka

Skip to content