Abp Depo: Charakter doczesnego pielgrzymowania odkrywamy każdego dnia na nowo

Czoło 311. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej jest już o wrót Częstochowy. W sobotę 13 sierpnia pielgrzymi doszli do źródełka we Mstowie, kończąc przedostatni etap swojej drogi na Jasną Górę. Pątników odwiedził abp Wacław Depo, który przewodniczył odprawianej dla nich polowej Mszy św.

Spotkanie metropolity częstochowskiego z pielgrzymami we Mstowie, przed ich wyruszeniem w ostatni etap pielgrzymki jest wieloletnią tradycją. Abp Wacław Depo kierując do pielgrzymów słowa powitania, wyraził radość, że co roku może spotykać się z Warszawską Pielgrzymką właśnie na mstowskich błoniach:

Jako pielgrzymi jesteśmy tymczasowi. Ale ta ziemia, skądkolwiek jesteście, należy do Was. I Wy to potwierdzacie sobą, każdego roku. Dlatego bardzo się cieszę, że mogę wiernie przybywać, by być z Wami i wypraszać Boże błogosławieństwo przez pośrednictwo Maryi.

311. Warszawska Pielgrzymka jeszcze nie ujrzała wieży jasnogórskiej, a już zaczęła przynosić owoce. Pani Wioletta z „brązowej piętnastki” chętnie podzieliła się świadectwem tego, z jaką intencją wyruszyła do Matki Bożej i co w czasie trwania tej pielgrzymki już się zaczęło dziać:

Moja intencja główna to uzdrowienie relacji w rodzinie, a również łaska wiary i nawrócenia mojej córki. Pielgrzymka ma ogromne owoce, bo już drugiego dnia pielgrzymki odnalazłam silę i światło wiary jak postępować dalej. Jako mojego orędownika dalszej modlitwy obrałam bł. o. Honorata Koźmińskiego, bo ma podobną historię jak moja córka. Również studiował na Akademii Sztuk Pięknych i również jego matka modliła się z niego, aby powrócił do wiary. W Nowym Mieście nad Pilicą zawierzyłam swoja intencję przed jego relikwiami i wierzę, że mnie wesprze. Jestem szczęśliwa i ta tegoroczna pielgrzymka jest dla mnie takim momentem przełomowym, bo bardziej się cieszę niż smucę tym, co będzie w przyszłości.

Pielgrzymki są także okazją do dzielenia się świadectwem tego, co Pan Bóg dokonał w życiu pątników. Pani Krystyna z „purpurowej piętnastki” była na początku roku na pielgrzymce autokarowej do jasnogórskiego sanktuarium. Teraz idzie w pielgrzymce z intencją dziękczynną:

Modliłam się, żeby córka miała potomstwo i będąc w styczniu na czuwaniu w Częstochowie zamówiłam Mszę św. w tej intencji. Po powrocie było spotkanie opłatkowe w mojej parafii, na którym były też osoby z Róży Różańcowej. Zwolniły się dwie kartki z tajemnicami i z koleżanką wzięłyśmy je. Otrzymałam kartkę ze Zwiastowaniem – odczytałam to jako znak. Potem na śniadaniu wielkanocnym córka z zięciem pochwalili się, że czekają na dzieciątko.

Abp Wacław Depo skierował słowa homilii do pielgrzymów i nawiązując do tego, że są w drodze, pouczył następnie, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami na tej ziemi oraz, że Bóg każdemu wybrał jego własną, unikalną drogę. Metropolita Częstochowski przypomniał także słowa Jana Pawła II, odnoszące się do realizacji naszego życiowego powołania:

Bóg przygotował nam drogę. I ta droga naszego życia ma swoje punkty graniczne. Każda droga człowieka kończy się, co na płaszczyźnie wiary oznacza przekroczenie czasu. Ale jest to jednocześnie wielkie pielgrzymowanie do domu Ojca. Podkreśli nam Jan Paweł II: „W tej eschatologicznej perspektywie zadaniem wierzących będzie ponowne odkrycie cnoty nadziei. Ona nie pozwala człowiekowi, który uwierzył w Chrystusa, stracić z oczu ostatecznego celu”.

Kontynuując rozważanie, abp Wacław Depo ponownie przywołuje słowa św. Jana Pawła II przestrzegając, aby poziom rozwoju technicznego i naukowego nie przysłaniał wiernym prawdziwego celu i sensu życia:

Charakter tego [doczesnego] pielgrzymowania odkrywacie każdego dnia – ciągle na nowo! Ono angażuje wnętrze każdego człowieka, stawiając mu bardzo podstawowe pytania o sens swojego życia. […] I znów posłużmy się słowami Jana Pawła II: „Czy nie jesteśmy tym pokoleniem, któremu świat i postęp doczesny całkowicie wypełnia horyzont bytowania? Nauka bowiem, wraz z rozwojem techniki ukazują w sposób nieporównywalny dotąd możliwości człowieka w stosunku do materii, opanowując jego świat myślenia, wartościowania i pragnień. A jako chrześcijanie mamy odnowić w sobie nadzieję na ostateczne nadejście królestwa Bożego i zwycięstwo Boga w sercach i sumieniach ludzi”.

311. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotrze na Jasną Górę jutro (14 sierpnia) w godzinach popołudniowych. Wejście czoła pielgrzymki na błonia jasnogórskie zaplanowano na godz. 15:00. Natomiast grupa błękitno-białych „siedemnastek” z archidiecezji częstochowskiej planuje wejść pod pomnik Niepokalanej około godz. 18:00. Abp Wacław będzie witał częstochowskich pielgrzymów, gdy znajdą się oni na wysokości budynku Kurii.

Spotkanie abp. Wacława Depo z pielgrzymami 311. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej we Mstowie

Skip to content