Abp Depo: „Coraz trudniej zrozumieć nam napór zła i kłamstwa w życiu społecznym”

W piątek 21 października Wyższy Instytut Teologiczny im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie zainaugurował nowy rok akademicki. Podczas uroczystości wręczono indeksy studentom pierwszego roku studiów licencjackich oraz magisterskich, a także dekrety trzem nowym wykładowcom. Mszy św. rozpoczynającej uroczystości przewodniczył abp Wacław Depo.

Metropolita Częstochowski przypomina, że o ile rozum pełni w życiu człowieka niemożliwą do przecenienia rolę, to jednocześnie nie możemy zapominać o łasce Bożej, rozświetlającej nasze zdolności poznawcze:

Niezmiernie trzeba podkreślać wielkość rozumu, który w naszych wysiłkach ma pierwsze miejsce, ale łaska Boża jest nam do zbawienia koniecznie potrzebna, ale też do rozświetlenia naszego ludzkiego umysłu w rozpoznawaniu prawdy. To są zadania, które stoją przed nami u progu każdego nowego roku akademickiego.

Akt zainaugurowanie nowego roku akademickiego wygłosił dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego ks. dr Mikołaj Węgrzyn. Jak sam podkreślił, wraz z zespołem wykładowców będzie się starał jak najlepiej przygotować swoich studentów do pracy katechetycznej i duszpasterskiej:

Będziemy uczyć studentów i mamy ten plan, żeby byli dobrze wykształceni. Żeby poznali teologię, żeby poznali również zasady przekazywania wiedzy teologicznej – to jest nasz plan, żeby wreszcie wychować katechetów, którzy będą spełniali pokładane w nich nadzieje. A także tych, którzy będą współpracowali w duszpasterstwie nie tylko w katechezie, ale i w innych tematach.

Jedną z uczestniczek ceremonii była Sylwia Gębka, która odebrała od abp. Wacława dwa indeksy. Jak mówi, studia w Wyższym Instytucie Teologicznym są dla niej wspaniałym doświadczeniem nie tylko ze względów dydaktycznych, ale przede wszystkim przez bliskość Boga i możliwość przekazywania dalej tego, czego tutaj może się nauczyć:

Studiuje się wspaniale. Zaczęłam studia na teologii, miałam zacząć podyplomowe ale wrzucono mnie jednak na magisterskie. Zaczęłam też studium organistowskie, więc zupełnie dwa różne kierunki. Co mnie tu sprowadziło? Co do muzyki to po prostu sama muzyka. Nie chcę zostać organistą, a przynajmniej nie z tą myślą tutaj przyszłam. Bardziej ze względu na to, żeby nauczyć się grać, śpiewać, poznać też Pana Boga od każdej strony. Nie tylko od prawa kanonicznego, które studiuję, od teologicznych i muzycznych aspektów.

W swojej homilii abp Wacław Depo pouczył, że nie wolno pozwolić aby nauka i rozwój techniki odwróciły naszą uwagę od rzeczy najbardziej istotnych i ponadczasowych. Podkreślił też, że to od nas zależy, czy będziemy się zgadzać na panoszenie się zła w życiu społecznym:

Na co dzień jesteśmy świadkami wielkiego rozwoju naukowego i technicznego człowieka. […] A z drugiej strony doświadczamy trudności znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytania: o obecność Boga oraz sens życia człowieka. […] Nie wolno nam odkładać na przysłowiowe „jutro” decyzji odczytywania znaków czasu i opowiadania się po stronie Boga. Byłaby to bowiem milcząca zgoda opowiadania się za światem zła społecznego, któremu zawsze będzie sprzeciwiał się Chrystus.

W swoim rozważaniu Metropolita Częstochowski przestrzegł także, że zło w naszych czasach przybiera formę normy społecznej, forsowanej w życiu publicznym przez rzekomo naukowe instytucje oraz organy prawodawcze:

Ośmielę się zaznaczyć w tym odczytywaniu znaków czasu, że coraz trudniej zrozumieć nam szczególny napór zła i kłamstwa w życiu społecznym – przykładów aż nadto. […] Zło staje się świadomym i celowym programem. Jest „naukowo” i sądownie uzasadniane jako dobro i rodzaj sztuki. I w sytuacji tej Bóg ma być dobrem tylko dla ludzi przeszłości? A dziś jawi się jako „konkurent wolności człowieka”? Owa „wolność”, to wolność burzenia, niszczenia, klątwy, negacji, nihilizmu i ataku na życie, które jest darem Boga.

W inauguracji wzięli udział m.in. przedstawiciele Politechniki Częstochowskiej oraz Uniwersytetu im. Jana Długosza. Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Instytucie Teologicznym zwieńczył wykład ks. dr. Michała Wieczorka, poświęcony celowi istnienia Prawa Kanonicznego. Na koniec abp Wacław Depo skierował do zebranych studentów i profesorów krótkie przemówienie, zachęcając do wytrwałego zgłębiania prawdy oraz dzielenia się ze światem pozyskaną podczas studiów mądrością.

Inauguracja WIT

Skip to content