Abp Depo: Czy jesteśmy już bliscy wykolejenia się świata?

W piątek 8 kwietnia Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP świętował 30-lecie istnienia w regionie częstochowskim. Z tej okazji pracownicy i związkowcy uczestniczyli we Mszy św. w kaplicy Dworca Głównego PKP Częstochowa. Eucharystii przewodniczył abp. Wacław Depo.

Abp Wacław Depo podkreślił, że zawody kolejarskie, w tym dróżnicy i dyżurni ruchu, nie wykonują pracy, a pełnią misję, która nakłada na nich wielką odpowiedzialność:

Zawsze wchodząc w środowisko kolejarskie podkreślam, że jest to rodzaj służby – to nie jest praca. Prace się wykonuje, kończy i idzie do domu. A służba kolejarzy, tak jak i służba lotnicza trwa cały czas. Nieraz zdarzają się niebezpieczne wypadki, kończące się śmiercią i cierpieniem wielu ludzi, to ich odpowiedzialność jest tym bardziej większa. Dlatego trzeba wypraszać Boże błogosławieństwo dla tych ludzi, którzy na jakimkolwiek odcinku przyczyniają się do dobra wspólnego.

Podczas homilii abp Wacław Depo odwołując się do działań wojennych prowadzonych na Ukrainie i w Ziemi Świętej, odpowiedział na pytanie, które często stawiają środowiska wrogie Kościołowi właśnie podczas wojen, katastrof i cierpienia niewinnych:

Trudno nie zauważyć, że żyjemy w okresie, w którym mnożą się pytania i wątpliwości w obecność i opatrzność Bożą nad światem – pytania: „Gdzie jest Bóg?” i „Dlaczego nie działa, dlaczego nie ingeruje?”. Skoro usunęliśmy Boga poza horyzont naszych ocen […] a teraz przy tragediach mówi się „Gdzie jest Bóg?”!?

Fot. Radio Fiat

Metropolita Częstochowski zwrócił także uwagę, że dzisiejszy świat uczynił z szeregu grzechów sposób na życie. Wyszczególnił m.in.: politykę bez zasad, rozrywkę bez sumienia, wiedzę bez prawdy, dobrobyt bez pracy i gospodarkę bez moralności. Ponadto abp Depo do trwającej wojny odniósł naukę bez humanitarności, która podobnie jak wojny, każdego roku przynosi śmierć milionów niewinnych ofiar:

Usunąć Boga z naszego życia a potem Go przyzywać jako odpowiedzialnego za to, co się dzieje? A czym jest aborcja? Mówimy dzisiaj o wojnie, a nawet nie chcemy słyszeć o 42 milionach aborcji w ciągu roku! I gdzie jest Bóg? Że nie przychodzi na sąd!? Dlatego stawiam to powracające pytanie – Czy jesteśmy już bliscy wykolejenia się świata? I jaka jest nasza przyszłość?

Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP powstał w 1991 roku. Obecnie zrzesza pracowników pięciu spółek należących do grupy PKP oraz dwóch firm niezależnych. Są to m.in. PKP PLK, Intercity, Cargo oraz Koleje Mazowieckie.

Homilia abp. Wacława Depo:

Skip to content