Abp Depo: Dziedzictwo kultury muzycznej jest darem od Boga

W poniedziałek 28 listopada Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie był miejscem spotkania organistów, pełniących posługę w naszej archidiecezji. Oprócz wykładów i dyskusji, muzycy wzięli udział we Mszy św. w ich intencji, sprawowanej przez abp. Wacława Depo.

Ks. Łukasz Połacik, jeden z organizatorów dnia skupienia oraz członek archidiecezjalnej Komisji ds. Organistów omówił program tegorocznego spotkania muzyków kościelnych:

Zaczynamy zawsze od konferencji duchowej i od możliwości spowiedzi oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Trwa wykład o organach w Złotym Potoku, a za chwilę poświęcimy nowy instrument, który znajduje się w Studium Muzyki Kościelnej.

Podczas konferencji poruszono m.in. tematy związane z konserwacją zabytkowych organów oraz z instalacją nowych. W trakcie dyskusji ks. Łukasz Połacik zwrócił uwagę, że nie zawsze opłaca się inwestować w elektroniczne organy, co rozwinął przed poświęceniem instrumentu, który został sprowadzony zza granicy na potrzeby studentów Wyższego Instytutu Teologicznego:

Sprowadzenie i zakup takiego instrumentu wraz z doprowadzeniem go do użyteczności to nie są kwoty rzędu 50-50 tysięcy złotych a 20-25 tysięcy. Dzięki temu możemy mieć prawdziwy, piszczałkowy instrument za kwotę o wiele mniejszą, niż elektroniczne instrumenty, w których dźwięk wydobywa się z głośnika.

Instrument ten został sprowadzony ze świątyni, która przeznaczona została do likwidacji. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, mimo wielkiej cywilizacyjnej tragedii, jaką jest burzenie kościołów m.in. we Francji, praktyki te umożliwiają pozyskanie organów, ołtarzy i innych części wyposażenia kościoła za stosunkowo nieduże pieniądze, przy jednoczesnym uratowaniu tych, często zabytkowych elementów. Takim właśnie znaleziskiem są organy, które służyć teraz będą studentom muzyki liturgicznej w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

Podczas homilii abp Wacław Depo przypomniał słowa Benedykta XVI, który jeszcze jako kardynał zdemaskował dzisiejszą kulturę, która w swoim wyrazie artystycznym nie dąży do ukazania piękna, a przeciwnie – obrzydliwości:

O sztuce mówiono kiedyś, że służy pięknu. Piękno zaś stanowi jej wewnętrzne światło. Ale dziś, sztuka upatruje dla siebie najwyższe zadanie na ogół w tym ,żeby człowieka zdemaskować jako „wstrętnego obrzydliwca”. […] Spotkanie z prawdą i muzyką już dzisiaj nie uszlachetnia, a poniża. Stąd rodzi się wyszydzanie Bożych tajemnic i naigrywanie się z naszej chrześcijańskiej radości.

W swoim rozważaniu Metropolita Częstochowski podkreślił także, że muzyka jest darem od Boga, który trzeba rozwijać i o który należy nieustannie dbać, zwłaszcza w sferze kulturowej:

Dziedzictwo kultury muzycznej wszystkich epok jest darem od Boga, ale wymaga nieustannie wysiłku i pomnażania. […] Jest darem, który pozwoli nam uniknąć głuchoty wobec wartości ludzkich i chrześcijańskich zarazem. Boleśnie odczuwamy to wobec wielu prowokacji pseudoartystycznych. I to nie tylko w świece, ale i w Polsce.

Organy odgrywają bardzo ważną rolę w sprawowaniu katolickiej liturgii. Konstytucja „O Liturgii Świętej” Soboru Watykańskiego II oraz instrukcja Konferencji Episkopatu Polski „O Muzyce Kościelnej” kładą bardzo duży nacisk na zapewnienie muzyce organowej odpowiedniego miejsca w Kościele. Dokumenty te traktują jednocześnie inne instrumenty jako dodatkowe, lub w przypadku organów elektronicznych – tylko tymczasowe. Stąd bierze się taka troska wielu osób związanych z Kościołem, aby ratować zabytkowe instrumenty przed zniszczeniem w burzonych świątyniach laicyzującej się Europy.

Dzień skupienia Organistów

Skip to content