Abp Depo: Idźmy za śladem Chrystusa i pomagajmy słabszym

Abp Wacław Depo, Światowy Dzień Chorego, Jasna Góra/fot. Radio Fiat

„Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”. Słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza stały się hasłem Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest już po raz 29. W intencji osób słabych, cierpiących i skrzywdzonych przez los, a także za pracowników Służby Medycznej na Jasnej Górze odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo.

Jak zaznaczył metropolita częstochowski – Swoją postawą życia, Jezus uczy nas, że cierpienie ma sens. Jest drogą, która prowadzi nas do Boga:

– Każdego roku Ojciec św. zwraca uwagę na pewne wymiary tajemnicy cierpienia osób chorych oraz tych, który im służą (Służba Zdrowia). Chciałbym przypomnieć dzisiaj, że cierpienie ma twarz Chrystusa. Jak mówił św. Jan Paweł II: „Jezus Chrystus to cierpienie przezwyciężone miłością”. Pójdźmy więc za śladem Zbawiciela. Poza Nim droga przejścia i wyjścia z tajemnicy cierpienia nie istnieje.

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został 13 maja 1992 roku przez św. Jana Pawła II. Obchodzony jest 11 lutego w dzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes. Celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na konieczność zapewnienia lepszej opieki osobom chorym oraz pomocy w dostrzeżeniu wartości i sensu cierpienia człowieka. Jak tłumaczy ks. Jacek Kurczaba, kapelan szpitala w Myszkowie – Światowy Dzień Chorego to czas pochylenia się nad godnością człowieka. Modlitwa dotyczy również wszystkich, którzy na co dzień opiekują się słabszymi i niepełnosprawnymi. Pracownicy Służby Zdrowia realizują szczególną misję, dlatego pamiętajmy o nich:

– Służba zdrowia niesie pomoc tym, którzy jej potrzebują. Wszystkie po ludzku nie da się jednak załatwić, dlatego pomoc Boża jest bardzo potrzebna. Bez Bożej łaski i błogosławieństwa, człowiek niczego nie jest w stanie zrobić. Jeśli zaufa Chrystusowi, na pewno się nie zawiedzie. Szybciej odzyskuje też potrzebne siły.

W dzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes osobom chorym i cierpiącym udzielane jest szczególne błogosławieństwo lourdzkie, czyli indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

ABK