Abp Depo: Jesteście ukryci w dłoniach i Sercu Chrystusa – Msza Krzyżma w Archikatedrze

Kapłani archidiecezji częstochowskiej, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, zgromadzili się 6 kwietnia, w Wielki Czwartek na Mszy Krzyżma w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Do uroczystej koncelebry przy ołtarzu stanęli m.in. bp senior Antoni Długosz, bp pomocniczy Andrzej Przybylski oraz generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Poranna Msza Krzyżma celebrowana w wielkoczwartkowe przedpołudnie uważana jest za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa i znak ścisłej łączności kapłanów z jego osobą. Wielki Czwartek jest też dniem modlitwy za kapłanów i dziękowania im za ich posługę w Chrystusie, podkreślał abp Wacław Depo:

– Dziękujemy Panu Bogu za to, że dał nam swojego Syna, a przez niego stworzył również dar kapłańskiej służby i która jest obecnie mająca jego obecność pośród świata. Dlatego dziękujmy Bogu za dar kapłaństwa i Eucharystii i prośmy o nowe powołania świętych i wiernych do końca.

Podczas Eucharystii księża odnowili swoje przyrzeczenia złożone podczas święceń kapłańskich, a wszyscy wierni zostali wezwani do wspólnej modlitwy za sługi Chrystusowego kapłaństwa. Metropolita częstochowski przywołując łacińską zasadę „Ignoti nulla cupido” – „nie pragnie się rzeczy nieznanej”, zwrócił uwagę, że powołanie kapłańskie domaga się nieustannie formacji:

– Aby przyciągnąć na nowo do Chrystusa i żyć jego życiem mocno zaznaczył tę prawdę papież Benedykt XVI podczas pielgrzymki do naszej ojczyzny w maju 2006 roku, kiedy w katedrze Warszawskiej mówił, „podczas święceń poprzez liturgiczny znak nałożenia rąk Chrystus wziął nas pod swoją szczególną opiekę”.

– Kapłaństwo bowiem nie jest przynależnością do jakiejś kolejnej klasy, kasty uprzywilejowanych, ale wolną zgodą na służbę poprzez wybór uprzedzający przez Boga, aby później żyć przejrzyście, świadcząc o Chrystusie, o Jego Ewangelii – wbrew pseudokulturze, czy sztuce narzucającym zło jako normę człowieczeństwa – mówił abp Wacław Depo podczas Mszy Krzyżma:

– Jezus nie lubi połowicznego działania i podwójnego życia. Nasze powołanie wiąże się ze służbą i dyspozycyjnością. Nie ma tam przestrzeni zamkniętych i własności prywatnych. Dla własnej wygody ci, którzy wybierają tę drogę, idą tam, gdzie zostają posłani.

Tradycyjnie poświęcone zostały także oleje używane do sprawowania sakramentów oraz konsekracji świątyń i naczyń liturgicznych. Na zakończenie bp Andrzej Przybylski złożył życzenia Metropolicie Częstochowskiemu:

– Jesteśmy tutaj, żeby wierzyć w Kościół, który ma moc od Boga, który jest namaszczony. Rozumiemy, że w twojej konsekracji jest nasza konsekracja. Byśmy razem tworzyli Kościół, który pójdzie do ubogich, do smutnych, który zaniesie Dobrą Nowinę tym, którzy jej nie znają, który będzie Kościołem przede wszystkim uświęcającym i uduchowionym, a nie tylko świetnie zorganizowanym.

Abp Wacław Depo dziękował za „współuczestnictwo kapłanów w tajemnicy Kościoła”. Po zakończeniu Mszy św. kapłani spotkali się z biskupami w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Msza Krzyżma w Archikatedrze 2023

Skip to content