Fot. Radio Fiat

Święto Ofiarowania Pańskiego, Dzień Życia Konsekrowanego oraz rocznica ingresu, czyli liturgicznego objęcia archidiecezji częstochowskiej przez abp. Wacława Depo to trzy uroczystości, które 2 lutego świętowano w częstochowskiej archikatedrze. Wieczornej Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski.

Od ingresu do katedry Świętej Rodziny minęło już 9 lat. Wezwanie do posługi na terenie archidiecezji częstochowskiej było nie tylko wielką Bożą łaską, ale wspaniałym docenieniem dotychczasowej pracy duszpasterskiej – mówi abp Wacław Depo:

– 22 grudnia 2011 roku zadzwonił do mnie ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore i zapytał, czy mógłbym się z nim spotkać w Warszawie. Sądziłem, że rozmowa dotyczyć będzie spraw związanych ze środkami masowego przekazu. Okazało się jednak, że było inaczej. W imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI nuncjusz zapytał mnie, czy chciałbym przejąć troskę duszpasterskiej odpowiedzialności za archidiecezję częstochowską. Wziąłem głęboki wdech i powiedziałem, że czuje się zdumiony łaską zaufania.

Rocznica ingresu to również Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1997 roku. Święto osób duchownych to wspaniała okazja do dziękczynienia za wyjątkowy dar, jakim jest powołanie – mówi o. Andrzej Konopka, Kierownik Referatu Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Archidiecezji Częstochowskiej:

– Życie konsekrowane to poświęcenie się, oddanie Bogu swojego życia w oblubieńczej miłości. To specyficzna i niepowtarzalna droga bycia razem we wspólnocie. Chcemy w zniewolonym świecie doświadczyć wolności w miłowaniu Jezusa. Dla ludzi świeckich osoby konsekrowane są pewnego rodzaju prowokatorami – do myślenia, zastanowienia się nad Osobą Boga Jedynego.

Modlitwa jest umocnieniem relacji Bogiem. Codziennie powierzamy Mu wszelkie troski tego świata – dodaje br. Tadeusz Starzec, kapucyn, który posługuje w Częstochowie od kilku lat:

– Z pewnością każdy chrześcijanin zna istotę modlitwy. Jezus pokazuje nam swoim świadectwem, że w wielu sytuacjach nie tłumaczył, ale po prostu modlił się do Ojca. Tak właśnie należy czynić.

W trakcie Mszy św. W archikatedrze Świętej Rodziny obchodzono również Święto Ofiarowania Pańskiego, które przypomina o wydarzeniach sprzed 2 tys. lat. Po tym, jak Maryja i Józef ofiarowali w świątyni jerozolimskiej swojego pierworodnego syna, Jezusa, Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem i Zbawieniem narodów. W polskiej Święto Ofiarowania Pańskiego tradycji nazywane również świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Cała homilia do wysłuchania tutaj:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2021/02/0_homilia_Depo_02_02_2021.mp3]

ABK

Skip to content