W Wielką Sobotę 16 kwietnia częstochowski Kościół przeżywał Wigilię Paschalną, podczas której poświęcono wodę, ogień, zapalono paschał a także udzielono chrztu. Liturgii i uroczystej procesji rezurekcyjnej w Archikatedrze Świętej Rodziny przewodniczył abp Wacław Depo.

Abp Wacław Depo w kontekście światowych wydarzeń, których jesteśmy świadkami podkreślił, że nasze życie jest w rękach Boga i że to w Nim powinniśmy pokładać największą nadzieję:

Najważniejsze, że Chrystus swoim zmartwychwstaniem przechodzi razem z nami do nowego życia, które jest mieszkaniem przygotowanym dla nas przez Ojca pełnego miłosierdzia. Chcę jeszcze raz potwierdzić tą nadzieję, którą pokładamy jedynie w Bogu, bo te wydarzenia, których jesteśmy obecnie świadkami […] pokazują, że tylko Bóg jest naszym źródłem życia i życia wiecznego. Dlatego pomimo naszego przemijania to nasze życie jest w Bogu i do Boga należymy. A dzisiejsza radość i nadzieja musi być poszerzona o świadectwo wobec tych, którzy tej nadziei nie mają poprzez swoją niewiarę.

Pośród wielu obrzędów Wigilii Paschalnej abp Wacław Depo dokonał aktu poświęcenia ognia oraz zapalenia paschału. Znaczenie tego symbolu wyjaśnił rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz:

Liturgia Wigilii Paschalnej ma mnóstwo nawiązań do Starego Testamentu. Paschał nawiązuje do paschy żydowskiej, czyli tego momentu przejścia Izraelitów z niewoli Egiptu do wolności, do przejścia przez Morze Czerwone oraz do słupa ognia i dymu, który ich prowadził. I właśnie nawiązanie do tych wszystkich elementów znajdziemy w liturgii Wigilii Paschalnej. Paschał symbolizuje ten słup ognia, który prowadził Izraelitów. Dla nas tym „słupem ognia” – Światłością, która prowadzi jest sam Chrystus.

Fot. Radio Fiat

Następnie Metropolita Częstochowski po dokonaniu aktu poświęcenia wody, włączył do wspólnoty Kościoła Alicję Marię, udzielając jej sakramentu chrztu. Ks. Mariusz Bakalarz wyjaśnił, że jest to tradycja sięgająca pierwszych wieków chrześcijaństwa:

Później mamy piękną liturgię poświęcenia wody do pokropienia, błogosławieństwa wody chrzcielnej. W pierwszych wiekach chrztu uroczyście udzielano właśnie w Wigilię Paschalną. Przez cały Wielki Post katechumeni się przygotowywali a Wigilia Paschalna była dniem chrztu, jako najbardziej stosowny ku temu dzień.

Fot. Radio Fiat

W homilii abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że jako ludzie wierzący mamy i potrafimy dzielić się tym, czego dzisiejszemu światu dotkliwie brakuje. Mimo to, świat ignorujący Chrystusa wciąż sugeruje, że to nam brakuje rozumu:

Przykładem takiej postawy mogą być bilbordy autobusów, które były na ulicach Wielkiej Brytanii, głoszące: „Jeszcze wierzysz? Zacznij myśleć!”. Traktują oni wiarę jako postawę niegodną człowieka rozumnego. A my zebraliśmy się tutaj w tę noc, aby święcić inną nadzieję i inny pokój, którego świat dać nie może. Dzielimy się nadzieją i pokojem serca, otrzymanym od Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

Fot. Radio Fiat

W dalszym rozważaniu Metropolita Częstochowski zwrócił uwagę, że odrzucenie Boga i Jego praw prowadzi do braku obiektywnego punktu odniesienia w życiu. A zamęt w moralności, który się z tego bierze, prowadzi z kolei do wojen i cierpienia:

Poprzez wiarę jesteśmy przekonani, że bez Chrystusa zmartwychwstałego nasze życie nie miałoby korzeni ani sensu. A jeśli tak, to winniśmy być przekonani, że naszą wiarą nie poniżamy nikogo! […] Nie czynimy siebie kłamcami, jak owi przekupni strażnicy grobu. Kto chce unicestwić prawdę o Chrystusie ukrzyżowanym, ten dopuszcza się nie tylko grzechu niewiary, ale kompromituje siebie – swoja prymitywna wiedzą! […] Do kogo bowiem odnieść normy życia ludzkiego i sens istnienia człowieka? […] Przekreślenie Boga najlepiej widać w dramacie wojny na Ukrainie. I na innych okręgach ziemi, łącznie z Ziemią Świętą.

Uroczystości Wigilii Paschalnej zostały zakończone uroczystą procesją rezurekcyjną wokół archikatedry, po której abp Wacław Depo pobłogosławił zgromadzonych wiernych Najświętszym Sakramentem.

Homilia abp. Wacława Depo:

Skip to content