Abp Depo: Nie jesteśmy pokoleniem utraconych złudzeń – Kana Młodych 2022

W sobotę 19 listopada w Hali Polonia odbyła już po raz piąty w Częstochowie Kana Młodych, czyli ewangelizacyjne spotkanie dla młodzieży. Tegoroczna inicjatywa zorganizowana została pod hasłem „Kana Młodych – „WSTAŃ”.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00. W jego programie znalazły się m.in. konferencja Tymoteusza Filara, czy wprowadzenie do spowiedzi przez ks. Sebastiana Picura. Głównym punktem „Kany” była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Metropolita częstochowski tuż przed rozpoczęciem Mszy św. podkreślił, że młodzież potrzebuje wzorców:

– Oczywiście mamy wzorce ludzkie, którymi jesteśmy jako kapłani czy wychowawcy, rodzice czy różne środowiska. Ale ten wzorzec jest niedościgniony, którym jest Chrystus i bez odkrycia Go jako swojego nauczyciela i mistrza, i Zbawiciela. To jest bardzo ważne, że my go nie odkrywamy jako niezwykłego człowieka czy nawet cudotwórcę, ale to jest posłany przez Ojca Syn, który za nas oddał życie. Dlatego trzeba z Nim trzeba mieć kontakt z Nim się spotykać również we wspólnocie Kościoła. I taka wspólnotowość jest dzisiaj naszym zadaniem i także naszym darem. Niech ta wspólnota dzisiaj będzie wyrazem radości, ale przede wszystkim wyrazem wiary, że Jezus jest Panem i Królem.

Jednym z gości Kany Młodych był Tymoteusz Filar. – Za tym zaproszeniem myślę, że kryje się to, że ja doświadczyłem takiego spotkania z Bogiem – mówi Tymoteusz Filar, lider wspólnoty Hesed w Gdyni:

– Doświadczyłem spotkania z Chrystusem i moją radością jest to, że mogę się Nim dzielić, bo jak mówi też Słowo jak mówią apostołowie, nie możemy mówić tego co nie widziały nasze oczy. Pragnę dzielić się z młodymi ludźmi z moim pokoleniem tym, że w Bogu jest życie. Bóg to nie jest tylko teoria, że to nie jest tylko bajka, ale to jest żywa osoba, która chce mieć z nami relacje i ta relacja zmienia wszystko.

Co daje bycie na takim wydarzeniu wyjaśnia, ks. Paweł Caban, wikariusz parafii. św. Marcina w Kłobucku:

– Spotkanie Kana Młodych to niewątpliwie okazja, aby zobaczyć, aby usłyszeć to co się dzieje wokół. Ja jestem z parafii z Kłobucka, z parafii miejskiej, więc jest nas trochę, jest młodzieży trochę ludzi chodzi do kościoła. Ale to jest coś więcej. Są młodzi, jest Jezus i oni myślę, że przede wszystkim widzą samych siebie, widzą swoje twarze, widzą że jest ich naprawdę dużo, jest nas wierzących dużo. I myślę, że to jest podstawowy profit, który wypływa z tego spotkania.

W homilii abp Wacław Depo nawiązał do swoich lat studenckich, w czasie kiedy papież Jan Paweł II odbywał pielgrzymkę do Polski. Arcybiskup patrząc na zebraną młodzież w Hali Polonia wspominał ten ważny dla niego moment w życiu:

– Kiedy tak na was patrzę to przypominam sobie moją obecność na błoniach jasnogórskich w czerwcu 1983 roku. Byłem wtedy w gronie studentów i studentek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na spotkaniu z papieżem. Jeden z naszych przedstawicieli później do Ojca Świętego skierował kilkuminutowe przemówienie, ale można je streścić. „Ojcze przychodzimy tutaj by stanąć razem z Tobą i potwierdzić, że nie jesteśmy pokoleniem utraconych złudzeń. Tylko jesteśmy pokoleniem, które chce zawierzyć Bogu na wzór Maryi”. I dzisiaj kiedy tak na was patrzę, to muszę powtórzyć to w kontekście późniejszego czasu, kiedy zaczęliśmy się określać pokoleniem Jana Pawła II.

Jaki ma wpływ Kana na młodych ludzi wyjaśnia jedna z wolontariuszek tegorocznego wydarzenia Julia Wojtysek:

– Odbieram to spotkanie bardzo tak pozytywnie, tak duchowo. Po tym spotkaniu jest się tak bardziej uduchowionym, takim mocniejszym. To wszystko co tutaj się dzieje, goście którzy tutaj przyjeżdżają z tego wszystkiego jest w nas taki owoc, po każdym przemówieniu.

Na zakończenie spotkania, po Mszy św. zebrani wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z modlitwą uwielbienia.

 

Kana Młodych 2022 w Hali Polonia

Skip to content