Abp Depo: „Nie lękajmy się być świętymi w każdej sytuacji życiowej”

W niedzielę 12 czerwca przez Radomsko przeszła uroczysta Procesja Jadwiżańska z relikwiami św. Jadwigi Królowej. Jest to doroczne święto Radomska, które odbywa się zwykle w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Jadwigi. Uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo.

Metropolita Częstochowski rozpoczynając Mszę św. w radomszczańskiej parafii św. Jadwigi Królowej podsumował Dni Rodziny, jakie w ostatnim czasie odbywały się w Radomsku oraz wezwał do modlitwy za wszystkie wspólnoty, składające się na społeczność Radomska:

Tą uroczystą Mszą św. wieńczymy obchody XIX Radomszczańskich Dni Rodziny, które były dniami refleksji, skupienia, modlitwy i brania nowej odpowiedzialności za siebie i wspólnoty, które tworzymy. Niech św. Jadwiga Królowa oręduje za nami i wyprasza potrzebną moc.

Podczas Procesji Jadwiżańskiej władze samorządowe Radomska złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Jadwigi w centrum miasta. Miał to być gest ufnego oddania się pod opiekę Królowej. Ks. Radosław Rychlik, proboszcz parafii św. Jadwigi w Radomsku wyjaśnił skąd bierze się ufność mieszkańców wobec pochodzącej z Węgier świętej:

Święta Jadwiga jest patronką Radomska, bo jak wiemy z historii, właśnie w tym mieście polska szlachta zadecydowała, że Jadwiga Andegaweńska zostanie wybrana na króla Polski (nie królową, a króla). W ramach Dnia Radomska co roku odbywa się Procesja Jadwiżańska z centralnego kościoła św. Lamberta do parafii św. Jadwigi Królowej.

Podczas homilii abp Wacław Depo określając Procesję Jadwiżańską jako procesję chwały, przywołał pamięć beatyfikowanych w minioną sobotę 11 czerwca sióstr elżbietanek. Metropolita Częstochowski nie ma wątpliwości, że tak wiele beatyfikacji i kanonizacji w naszych czasach męczenników jest pewnego rodzaju znakiem:

To nie była procesja żałobna z cząsteczką jej ziemskiego ciała. To była procesja chwały, że otrzymaliśmy od Boga taki dar. Wypowiadam to również w kontekście wczorajszej beatyfikacji dziesięciu sióstr elżbietanek, męczenniczek II Wojny Światowej. Dołączają do tych 108 wcześniej kanonizowanych. I to nie jest jakiś przypadek, że nasze pokolenie otrzymuje dary beatyfikacji i kanonizacji męczenników. To jest wyzwanie dla nas.

Abp Wacław Depo w swoich rozważaniach odniósł się także do problemem postmodernizmu i postprawdy w świecie. Wykazał on, że Europa odrzucając religię katolicką przestaje być zdolna do odróżnienia demokracji i tolerancji od tyranii, brutalności i przemocy. Na koniec Metropolita Częstochowski zachęcił do odważnego dawania świadectwa prawdzie:

W tych czasach zamętu i postprawdy to ludzie święci wzywają do miłowania prawdą i czynem. Nie lękajmy się być świętymi w każdej sytuacji życiowej. Uwierzmy w bliskość Boga w Trójcy Świętej Jedynego i Jego łaski. A wtedy uratujemy nasze człowieczeństwo i świat.

Św. Jadwiga Andegaweńska zasiadła na polskim tronie w roku 1384, mając zaledwie 10 lat. W 1390 roku reaktywowała Akademię Krakowską, pierwotnie założoną przez Kazimierza Wielkiego 26 lat wcześniej. By ufundować działanie uczelni, oddała swoje prywatne kosztowności. Wartą odnotowania ciekawostką jest to, że Uniwersytet Jagielloński dzisiejszą nazwę zyskał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1817 roku.

Skip to content