Abp Depo: „Nie lekceważmy pragnień i modlitw, które wypowiadają dzieci”

W sobotę 11 czerwca na błoniach jasnogórskich odbył się Kongres Eucharystyczny archidiecezji częstochowskiej. Wydarzenie to zostało zorganizowane z myślą o dzieciach i młodzieży zaangażowanej w życie częstochowskiego Kościoła. Po Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, młodzież wzięła udział w koncercie zespołu „Arka Noego”.

Kongres Eucharystyczny w szczególny sposób adresowany był do Liturgicznej Służby Ołtarza, która przebywa najbliżej tajemnicy Eucharystii oraz do dzieci pierwszokomunijnych, które dopiero od niedawna mogą przeżywać bezpośredni kontakt z Najświętszym Sakramentem. Abp Wacław Depo nie kryje radości z powodu uczestnictwa w tym – jak sam stwierdził – święcie Eucharystii:

Bardzo się cieszę, że mamy święto Eucharystii jeszcze przed Bożym Ciałem, kiedy publicznie będziemy wyznawać naszą wiarę w Chrystusa rzeczywiście obecnego w Najświętszym Sakramencie i przechodzącego naszymi ulicami. To spotkanie zarówno Liturgicznej Służby Ołtarza jak i dzieci pierwszokomunijnych jest taką piękną manifestacją ludzi młodych i dzieci, które całym swoim sercem ogarniają tajemnicę, że oto w tym przemienionym chlebie jest ciało Chrystusa. Dlatego to spotkanie jest bardzo ważne, a zwłaszcza dlatego ,że odbywa się przy szczycie jasnogórskim, gdzie króluje nasza Matka, która jak nikt inny, wprowadza nas w głąb tajemnicy Chrystusa i jego ciała oraz krwi.

Jak podkreśla ks. Paweł Wróbel, główny organizator wydarzenia oraz diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, Kongres jest swoistym przedłużeniem diecezjalnej pielgrzymki ministrantów, ceremoniarzy i lektorów, dzięki czemu mogą w nim wziąć udział także inni młodzi ludzie, przywiązani do Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie:

Jest to szczególne spotkanie – taka nasza pielgrzymka diecezjalna, podczas której chcemy uwielbić Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Dlatego rozpoczęliśmy to spotkanie od katechezy eucharystycznej a zakończymy wszystko radosnym śpiewem na chwałę Pana Boga z zespołem Arka Noego. Ten Kongres wpisuje się w coroczną pielgrzymkę służby liturgiczne. Rozszerzyliśmy ją o schole parafialne, które w zasadzie też należą do służby liturgicznej. Zaprosiliśmy także dzieci pierwszokomunijne, bo one są takim radosnym znakiem obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Podczas homilii abp Wacław Depo podzielił się ze zgromadzoną młodzieżą i rodzicami wspomnieniem z własnego życia, gdy po raz pierwszy przybył na Jasną Gorę. Zaapelował jednocześnie, by nie lekceważyć marzeń oraz modlitw wypowiadanych przez dzieci:

Kiedy tak na Was patrzę, przypominam sobie bardzo ważny dla mnie moment życia. Pierwszy raz tutaj na Jasną Górę przybyłem z moją babcią Anną. Tam w wieczerniku, po przyjęciu komunii świętej, poprosiłem Maryję: „Pomóż mi być księdzem”. I moi drodzy, mogę dzisiaj powiedzieć bardzo mocno: Maryja wysłuchała mojej modlitwy i dokładnie 16 lat później byłem wyświęcony na kapłana. Dlatego mówię Wam z własnego życia, ale i do Waszych rodziców i bliskich: Nie lekceważmy pragnień i modlitw, które wypowiadają dzieci. Bo Pan Bóg wysłuchuje a Maryja jest szczególną orędowniczką i pośredniczką.

Metropolita Częstochowski przywołał także słowa św. Jana Pawła II z Jasnej Góry, z czerwca 1983 roku, które zaadresował do zebranej na błoniach jasnogórskiej młodzieży:

Mówił do ludzi młodych, a dzisiaj adresuję to do Was: „Sami nie zdajecie sobie sprawy z tego jak jesteście trzykroć piękni, gdy pozostajecie w zasięgu światła Ewangelii Chrystusa i Jego sakramentu. Dlatego człowieka należy mierzyć miarą jego serca i sumienia, bo tylko wtedy jest prawdziwe piękno”. Kochane dzieci, rozumiemy, że naszym zadaniem, które dzisiaj spełniamy jest gromadzenie się na Eucharystii, żeby dziękować Bogu za wszystko: za dar naszego życia, za dar naszych rodziców, naszych kapłanów, wspólnoty parafialne i domowe oraz za piękno tej przyrody, która nas dzisiaj otacza. Żebyśmy nigdy nie zatracili własnego piękna, które wynika z przyjmowania Boga do swojego serca.

W liturgii celebrowanej pod jasnogórskim szczytem uczestniczył zespół Marty i Dariusza Madejskich, którzy wtórowali abp. Wacławowi poprzez śpiewanie piosenek uwielbieniowych. Po Mszy św. i w trakcie koncertu Arki Noego, abp Wacław spotkał się z wiernymi, zgromadzonymi na jasnogórskich błoniach. Dla wielu dzieci i rodzin była to okazja, by zrobić sobie z naszym Metropolitą pamiątkowe zdjęcie.

Skip to content