Abp Depo: Niech sprawiedliwość będzie zawsze prawem – 13. rocznica katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze

W Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia w Częstochowie odbywały się uroczystości związane z 13. rocznicą katastrofy w Smoleńsku. Rozpoczęły się one o godz. 8:41, dźwiękiem syren alarmowych. Na cmentarzu Kule złożono kwiaty przy grobie Janusza Kochanowskiego – Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2006-2010, który był jedną z 96 ofiar katastrofy.

W Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze sprawowana była Eucharystia za Ojczyznę w rocznicę katastrofy smoleńskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Przeor klasztoru jasnogórskiego o. Samuel Pacholski, przed rozpoczęciem Mszy św., przywitał zgromadzonych gości m.in. prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz europoseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską:

– Ale 10 kwietnia to także inna ważna data dla nas Polaków. Data jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii Polski, tak zwanej katastrofy smoleńskiej. 13 lat temu samolot prezydencki wraz z 96 osobami na pokładzie nie wylądował. Wszyscy, którzy zginęli, udawali się na 70 rocznicę mordu katyńskiego, dzisiaj wspominamy ich, a także tych, którzy zginęli w Katyniu. Modlimy się za nich.

– To ta sama apostolska wiara Kościoła w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, w którą jako naród zostaliśmy zanurzeni w owym 1966 roku – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

– Przyprowadziła nas tutaj dzisiaj przed oblicze Maryi wskazującej na Syna. W kolejną 13. rocznicę dramatu osób prezydenckiego samolotu miały być współuczestnikami Eucharystii w intencji Ofiar Katynia i innych miejsc sierpnia roku 1940. A skoro tak fałszować naszą zbiorową pamięć i odbierać nam prawo do prawdy i publicznej debaty, to warto przywołać słowa św. Jana Pawła II z czerwca 1983 roku.

Na zakończenie Mszy św. Metropolita Częstochowski podziękował wszystkim zgromadzonym za uczestnictwo w modlitwie i przywołał słowa papieża św. Jana Pawła II:

– Chciałbym serdecznie podziękować za obecność tutaj przy sercu Matki wszystkim, ale na czele z premierem Jarosławem Kaczyńskim. I podziękować słowami św. Jana Pawła II, że pamięć i macierzyńska troska Kościoła pozwala nam ludzi XXI wieku odnaleźć i potwierdzić naszą tożsamość w tym wypadku chrześcijańską i Polską.

Po Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej dalsza część uroczystości odbyła się przed Epitafium Smoleńskim. Tablica znajduje się na dziedzińcu przed Kaplicą, upamiętniając tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku i zamordowanych przez Sowietów w Lesie Katyńskim w 1940 r. Na Jasnej Górze pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej podtrzymywana jest każdego dnia m.in. poprzez gromadzenie pamiątek w Skarbcu Pamięci Narodu.

13. rocznica katastrofy smoleńskiej

Skip to content