4 listopada na Jasnej Górze odbywają się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości narodowym patronatem objął prezydent RP Andrzeja Dudy. Udział w jubileuszu biorą rodziny jasnogórskiego bohatera kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzież, władze państwowe i samorządowe oraz pielgrzymi. To właśnie 4 listopada w 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski.

Rocznicowe obchody zainaugurowała dziękczynna Msza św. o godz.9.30 w bazylice pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie.

– Dzisiaj świętując tę 100. rocznicę w obliczu Maryi potwierdzamy, że patriotyzm jest powołaniem, jest miłością do Ojczyzny, jest obowiązkiem i misją wynikającym z czwartego Bożego przykazania ‘Czcij ojca i matkę swoją’, bo ta ziemia jest matką, jest sprawą honoru wobec innych narodów – mówił abp Wacław Depo.

W czasie I wojny światowej, od kwietnia 1915 r. do listopada 1918 r. komendantem Jasnej Góry był major, a później podpułkownik Józef Klettlinger. Był on dowódcą stacjonującego oddziału żołnierzy austriackich. Josef Albert Maria Klettlinger (ur. 8 października 1875 w Wiedniu, zm. 1 kwietnia 1944 w Wiedniu) to austro-węgierski i austriacki oficer dyplomowany w stopniu pułkownika. Katolik, swoją życzliwością zapisał się pozytywnie w pamięci paulinów i mieszkańców Częstochowy. W lutym 1915 r. utworzono w obrębie klasztoru jasnogórskiego Enclave Jasna Góra, a właściwie Cesarsko-Królewska Enklawa Jasna Góra, niem. Kaiserliche und Königliche Enklave Jasna Góra. Była to enklawa pod administracją austro-węgierską i została wydzielona w czasie I wojny światowej z terenów pod okupacją Niemiec.

źródło: Biuro Prasowe JG

Skip to content