Abp Depo: „Ponadczasowość wiary zwycięża świat”

Corocznie 26 sierpnia obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Tego dnia oczy niemal całej Polski zwrócone są na Jasną Górę za sprawą modlitw odprawianych na terenie klasztoru.

Główną Mszą św. z okazji uroczystości była tego dnia Suma Pontyfikalna, której przewodniczył prymas abp Wojciech Polak o godz. 11:00. Drugą, nie mniej ważną, była wieczorna Msza św. o godz. 19:00 pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, który podsumował uroczysty dla archidiecezji dzień.

– W kazaniu na zakończenie dnia przytoczyłem słowa kardynała Wyszyńskiego, że nawrócenie sumień i dotrzymywanie wierności ślubom powinniśmy zacząć od zaraz i od siebie. Nie możemy tego odkładać na nieokreśloną przyszłość – powiedział abp Wacław Depo.

Uroczysta Msza św. była sprawowana w intencji miasta oraz jego mieszkańców i wpisywała się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. W trakcie homilii abp Wacław Depo przytoczył m.in. słowa Prymasa Tysiąclecia o istocie pielgrzymowania na Jasną Górę, a także bliskości z Matką Bożą.

– […] Tę szczególność wchodzenia na Jasną Górę, aby zatrzymać się w bliskości Maryi, widział jasno sługa Boży, kardynał Stefan Wyszyński, gdy mówił, że Jasna Góra w świadomości Narodu na przestrzeni dziejów jest pewnego rodzaju wieżą, stanicą, a nawet twierdzą, gdzie dochodzimy do spokoju i równowagi. W tym miejscu zaczynamy trzeźwo myśleć na temat naszych obowiązków, zadań, a może i praw, by nie pozwolić na marnowanie tego, co ludzkie, polskie i chrześcijańskie na tej ziemi […] – przypomniał w homilii abp Wacław Depo.

Sierpień to szczególny miesiąc dla Częstochowy i Jasnej Góry, ze względu na liczne pielgrzymki. Najwięcej z nich przybywa na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz na odpust Matki Bożej Częstochowskiej.

– To zobowiązuje, byśmy żyli nie tylko tym wszystkim, co zewnętrznie jest związane z Jasną Górą, ale abyśmy potrafili się wsłuchiwać w słowa Boga, które będzie mówił podczas tych i innych uroczystości – powiedział o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów.

Pierwotnie wieczorna Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski, miała odbyć się na jasnogórskim Szczycie. Nie pozwoliły na to warunki pogodowe, w związku z czym była sprawowana w Bazylice.

BNO

 

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

 

Skip to content