1 maja na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystię w tym dniu sprawował abp Wacław Depo.
W wygłoszonym kazaniu Metropolita Częstochowski skupił się za postaci św. Józefa, którego wspomnienie obchodzi się w Kościele katolickim 1 maja. Zwrócił uwagę, że ów święty wraz z Maryją Dziewicą byli pierwszymi świadkami obecności Syna Bożego:
– Najczęściej w figurach św. Józef ukazywany jest z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Odczytujemy dziś bardzo konkretnie dla nas postawę Józefa, który jak Maryja w jasnogórskim obrazie, wskazuje nam na Syna i podaje nam Syna. Dziś idąc do Maryi idziemy też do Józefa, którzy nieustannie mówią do nas: ,,Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie”.
– Józef jako Izraelita z krwi i kości jest znakiem zakończenia Starego Testamentu, a jednocześnie zapewnia jedność oraz ciągłość Starego i Nowego Testamentu na podobieństwo Jana Chrzciciela — mówił abp Depo do zgromadzonych wiernych i dodał – Odkąd dziewica z Nazaretu wypowiedziała swoje fiat i postanowiła zostać matką Syna Bożego, od tego momentu w życiu Józefa zaczęła się dramatyczna walka sumienia i posłuszeństwa wiary. Wiemy, że Józef chce oddalić Maryję, bo nie ma żadnego związku z poczętym pod ej sercem dzieckiem. Do tego potrzeba było Józefa, który go uspokoił. To był blask, który rozświetlił ciemności ludzkiego umysłu, który nie do końca rozumie tajemnicę Boga.
Metropolita Częstochowski zwrócił uwagę na fakt, iż Maryja została Polsce podarowana przez samego Boga, zatem powinniśmy ów dar umieć docenić:
– Uroczystość Królowej Polski jest dla nas darem od Boga. Z kolei Bóg podarował nam w naszej historii przeszło 1000-letniej Maryję. Ów dar jest zobowiązaniem, by żyć jak Maryja. Ta uroczystość powierzenia jest dla nas takim zobowiązaniem na wieki.
1 maja przypada Międzynarodowe Święto Pracy. Tego dnia Kościół katolicki wspomina Józefa Rzemieślnika. Święto ustanowił papież Pius XII w 1955 roku, nadając religijny wymiar laickim obchodom.
LN
Galeria: Radio Fiat