Abp Depo: Umiejmy odkrywać naszą rolę, jako świadków wiary

Kościół Stacyjny NMP/Foto. radio Fiat

W sobotę 6 marca w kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbyła się kolejna modlitwa stacyjna. Podczas Mszy św. wierni, poza adorowaniem Najświętszego Sakramentu oraz rozważaniem tajników świętości oraz zbawienia, mogli obcować z relikwiami błogosławionego ks. Michaela J. McGvineya, założyciela Rycerzy Kolumba, które zostały uroczyście wprowadzone do kościoła. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Połączenie kościoła stacyjnego z adoracją relikwii błogosławionego amerykańskiego księdza nie jest przypadkiem ponieważ, jak zaznacza arcybiskup Wacław Depo, ks. Michael J. McGviney może nas uczyć także dzisiaj co znaczy być dobrym chrześcijaninem i człowiekiem.

Ks. Michael J. McGviney był amerykańskim księdzem Kościoła Katolickiego pochodzenia irlandzkiego. Jako trzynaste z kolei dziecko w rodzinie cierpiał ogromną biedę w czasach zapaści ekonomicznej Stanów Zjednoczonych Ameryki. Będąc z jednej strony uciskanym przez biedę, z drugiej zaś ściągany ze ścieżki wiary przez ewangelików czy masonów, Michael zdecydował się zawierzyć swoje życie Jezusowi Chrystusowi, by z jego pomocą móc nieść pomoc ludziom maluczkim takim, z jakich sam się wywodził. M.in. z tego też powodu powołał on do życia charytatywną organizację Rycerzy Kolumba, której członkowie – jak zaznacza radca stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Stanisław Dziwiński – działają na wszystkich polach życia społecznego i rodzinnego, promując chrześcijańskie wartości i katolickie tradycje pomocy bliźniemu.

Częstochowski oddział Rycerzy Kolumba został założony w 2009 roku, właśnie w parafii NMP Częstochowskiej. Obecnie zaś na terenie archidiecezji działa ponad dwustu braci rycerskich. Abp Wacław Depo przypomina także, że realia czasów błogosławionego są teraz szalenie podobne do współczesnych czasów. Zaraza, masowe bezrobocie, odejście od Boga czy wreszcie fala samobójstw spowodowanych poczuciem bezradności. To wszystko miało już miejsce sto lat temu, a ks. McGviney pokazał, jak wyjść z tego obronną ręką.

Sama inicjatywa Mszy św. stacyjnych jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu częstochowskiego Kościoła. Jak zauważa ks. Zbigniew Jeż – proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, – To świetny sposób ewangelizacji wiernych.

Całość homilii abp. Wacława Depo dostępna na stronie internetowej Radia Fiat.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content