fot. Radio Fiat

Coroczna wizyta abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w Niższym Seminarium Duchownym wiązała się zazwyczaj z łamaniem opłatkiem, jasełkami, śpiewaniem kolęd i rozmowami z opiekunami alumnów. Z powodu panujących obostrzeń sanitarnych i pandemii koronawirusa tegoroczne spotkanie musiało zostać ograniczone. Arcybiskup przybył jednak do alumnów, aby przewodniczyć Eucharystii i wygłosić homilię.

– Jesteśmy na progu świąt Bożego Narodzenia, kiedy Bóg zsolidaryzował się nami przez dar swojego Syna. Wiemy, że w tym roku będziemy je przeżywać w ograniczaniach sanitarnych, dlatego szczególnie możemy odczuć, że domy seminaryjne mają charakter więzi wspólnotowej. Możemy uczyć się tu współodpowiedzialności, bo oczywiście każdy z nas jest jedyny wobec Boga, ale wzrastamy we wspólnocie Kościoła – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Nie zabrakło natomiast złożenia sobie życzeń i udzielenia przez Arcybiskupa błogosławieństwa. Niższe Seminarium Duchowne jest szkołą katolicką, posiadającą własny program wychowawczy i spójny z nim program profilaktyki. Cykl kształcenia w szkole trwa 3 lata i jest realizowany w oparciu o obowiązujące przepisy dotyczące edukacji w szkołach publicznych. Cele i zadania, jakie sobie stawia Niższe Seminarium Duchowne wymagają stałej obecności uczniów w Seminarium. Z tej racji szkoła prowadzi internat, który jest integralną częścią Seminarium. Wszyscy uczniowie, którzy pobierają naukę w Seminarium, mieszkają w internacie seminaryjnym.

fot. Radio Fiat
Skip to content