Abp Depo w Środę Popielcową: Egoizm prowadzi do upadku człowieka

Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Dla chrześcijan to czas nawrócenia, poprzez który wierni przygotowują się do celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Tego dnia podczas Mszy św. kapłani sypią na głowy wiernych popiół, na znak pokuty i żalu za grzechy. Tak było m.in. w Bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, gdzie Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– Symbolika popiołu w środę Popielcową jest związana z tajemnicą grzechu pierworodnego, ponieważ dopiero wtedy człowiek usłyszał, kim jest, poza Bogiem. Dopiero po dokonaniu grzechu pierworodnego człowiek został postawiony wobec całej prawdy o sobie w całej realności, aby m.in. zauważyć to, że jest nagi, a tym samym pozbawiony godności. Wtedy też usłyszał wyrok, który współcześnie jest dla nas przypomnieniem, że „Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” – powiedział metropolita częstochowski.

– Środa Popielcowa jest jedyną okazją, by w kontekście Liturgii Eucharystycznej usłyszeć ciągnące się od upadku Adama i Ewy orzeczenie ludzkiej słabości – mówił w homilii abp Wacław Depo i dodał: – […] Przychodzimy dziś do naszych kościołów, by doświadczalnie dotknąć naszej ludzkiej biedy poprzez znak popiołu na naszych czołach i na głowie, a tym samym głębiej, niż zazwyczaj, mieć świadomość celu tej wędrówki i koniecznego postępowania na drodze z ukrzyżowanym Chrystusem […].

Zdaniem ks. prał. dr hab. Ryszarda Selejdaka, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, świadomość ludzkiego przemijania poprzez posypanie głów popiołem, powinno skłonić człowieka do bycia pokornym w swoim życiu.

– Chodzi o to, aby człowiek zawsze pamiętał o właściwym miejscu w szeregu i miał szacunek oraz respekt do Pana Boga, od którego zależy nasze życie. Jesteśmy obecnie tak słabi w perspektywie wojny w Ukrainie. Prawda o kruchości naszego życia ma ogromne znaczenie na początku tegorocznego Wielkiego Postu – tłumaczył rektor.

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, na który składają się maksymalnie trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Obowiązkiem wstrzemięźliwości są objęci wszyscy powyżej 14. roku życia, a obowiązkiem postu – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

BNO

 

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

 

Skip to content