Abp Depo w Wielki Czwartek: Ten świat jeszcze istnieje, bo Chrystus nas zbawia

Wielki Czwartek to dzień, w którym wspominamy Ostatnią Wieczerzę Jezusa z Apostołami. To właśnie podczas jej trwania ustanowiono sakramenty Eucharystii i kapłaństwa Nowego Przymierza.

Tego dnia w Kościele Powszechnym odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne. W parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej Eucharystię sprawował metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– Eucharystia, będąc realnym znakiem obecności Chrystusa, uobecnia wydarzenia z Wieczernika. Istotą tych wydarzeń jest również fakt związany z tajemnicą Sakramentu Kapłaństwa, który także jest darem. My nie wybieramy sobie kapłaństwa, a wierzymy słowom Chrystusa, że to On nas wybiera. Msza św. Wieczerzy Pańskiej zobowiązuje nas też do wzajemnego miłowania się. Towarzyszy temu gest umycia nóg, który jest symbolem codziennej i wiernej służbie na rzecz potrzebujących – mówił metropolita częstochowski.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał obecnym, że: „nie ma takiego czasu na ziemi, w którym Chrystus nie oddawałby siebie Ojcu w ofierze”.

– […] Jeśli ten świat pełen wojen, gwałtów, nienawiści i grzechu jeszcze istnieje, to dlatego, że Chrystus nas zbawia. Nie są to tylko nasze pragnienia o bardziej Bożym i człowieczym świecie. Pamiętajmy o tym, że On nas uprzedza i prosi Ojca, tak, jak na Golgocie: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” […] – głosił abp Wacław Depo.

Wielki Czwartek to także święto kapłanów ustanowione na pamiątkę dwunastu Apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi podczas Ostatniej Wieczerzy. To szczególne wydarzenie jest odzwierciedleniem współczesnego kapłaństwa.

– Dla ludzi wierzących oraz dla kapłanów jest to wyjątkowy dar, bo rzeczywistość Chrystusa staje się naszym udziałem, a poprzez nas – udziałem wszystkich wiernych, którzy pragną iść za Chrystusem, w Nim się umacniać i z Nim iść przez życie, aby dojść do Królestwa Niebieskiego – powiedział ks. Zbigniew Jeż, proboszcz parafii.

W Mszy Wieczerzy Pańskiej uczestniczyła m.in. formacja Rycerzy Kolumba, reprezentowana przez kilkunastu członków.

– Rycerze Kolumba co roku mają przyjemność reprezentować nasz zakon w tej i nie tylko w tej Liturgii. Bardzo się cieszę, że mogę być członkiem naszego zakonu i uczestniczyć podczas tych uroczystości – przyznał Bartłomiej Wiśniewski.

Ostatnia Wieczerza, trzykrotnie zapowiadana śmierć Pana Jezusa oraz poranek Wielkiej Nocy są kolejnymi etapami jednej tajemnicy, nazywanej Miłością Boga Stwórcy i Odkupiciela. Miłością, w której Bóg nigdy nie odwróci się od człowieka, o ile ten, sam od niego nie odejdzie za sprawą wolnego wyboru.

BNO

 

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: Msza Wieczerzy Pańskiej w kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, 14.04.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content