Abp Depo w Zawierciu w uroczystość Objawienia Pańskiego

W uroczystość Objawienia Pańskiego abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Zawierciu.

Tego dnia metropolita częstochowski wizytował w parafii, spotykając się z lokalnymi wiernymi. Abp podkreślił, że uroczystość pokazuje nie tyle Trzech Króli, ile spełnione pragnienie poszukiwania prawdy.

– Ci mędrcy ze wschodu nie wyruszyli w nieznaną im drogę. Najpierw pochylali się nad księgami, aby móc potrafić odczytywać znaki dla swojej wędrówki, aby spotkać się z nowonarodzonym królem. Mówiąc król w tym przypadku, nie mamy na myśli panowania ziemskiego, którego przestraszył się Herod, który kazał zabić betlejemskie dzieci. W tym wypadku bardzo ważne było pragnienie spełnienia i poszukiwania prawdy – mówił abp Wacław Depo.

Podczas sprawowania Eucharystii metropolita częstochowski poświęcił kredę oraz kadzidło, historyczne symbole, niezmiennie związane z Orszakiem Trzech Króli.

– Jeśli złoto było kiedyś darem królewskim, to kadzidło było oznaką oddania Boskiego hołdu. Kreda jest związana z tradycją zapisywania pewnych dziejących się faktów. Mirra z kolei to spełnienie się tajemnicy cierpienia i gorzkość, które będą wpisane w Jego życie – dodał metropolita częstochowski.

W nawiązaniu do uroczystości w homilii abp Wacław Depo postawił pytanie, co Kościół może zaoferować współczesnemu człowiekowi wobec wielu propozycji ofiarowanych przez świat. Odpowiadając na nie, metropolita sięgnął po słowa Jeana-Marie Lustigera, francuskiego kardynała polskiego pochodzenia.

– […] Dzisiejszy świat przypomina czasem wielki supermarket, gdzie można kupić wiele atrakcyjnych towarów. Ale czy Kościół ma towar lepszy od innych? Nie, ponieważ tego, co oferuje Kościół, nie sprzedaje się w supermarketach. Ofertą Kościoła jest sens życia, który człowiek może odnaleźć w Jezusie […] – głosił w homilii abp Wacław Depo.

Msza św. w Zawierciańskim Sanktuarium była jedną z wielu sprawowanych tego dnia Eucharystii w archidiecezji częstochowskiej z okazji Święta Trzech Króli. Tegoroczne obchody Uroczystości Objawienia Pańskiego w Częstochowie i okolicach ograniczały się jedynie do parafialnych uroczystości. Wszystko to za sprawą sanitarnych restrykcji.

BNO

 

Skip to content