Abp Depo: „Wiara i rozum są komplementarne, a nigdy sprzeczne w życiu człowieka”

W niedzielę 9 października parafia akademicka w Częstochowie, inaugurując nowy rok akademicki, przeżywała jubileusz 15-lecia swojego istnienia. Uroczystościom jubileuszowym w kościele św. Ireneusza BM przewodniczył abp Wacław Depo.

Duszpasterstwo akademickie w Częstochowie liczy wprawdzie już ponad 70 lat, jednak częstochowska parafia akademicka była pierwszą w Polsce wspólnotą parafialną, stworzoną z myślą o studentach. Abp Wacław Depo podkreślił, że stanowi ona swoisty łącznik, między zdobywaniem mądrości poprzez rozum a rozeznawaniem jej poprzez wiarę:

Są dwie drogi do poznawania prawdy: pierwszą jest droga rozumu, która jest wpisana w ludzką naturę. Rzeczywiście trzeba dużego wysiłku, żeby tę prawdę rozpoznać i odróżnić od manipulacji, nie mówiąc już o kłamstwie. Drugą jest światło wiary, która idzie od samego Pana Boga, ale ona też wymaga współpracy. Dlatego ten wysiłek Bożo-ludzki jest wkładany w każdą edukację uniwersytecką po to, żeby studenci mogli odczytać swoją rolę i później dobrze służyć innym.

Powołania do życia pierwszej w Polsce parafii akademickiej dokonał w 2007 roku abp. Stanisław Nowak, jednak za inicjatywę jej stworzenia oraz budowy kościoła św. Ireneusza odpowiadał ówczesny duszpasterz akademicki, ks. Andrzej Przybylski. Jak ważna jest praca duszpasterska ze studentami, dzisiejszy Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wyjaśnił słowami kard. Stefana Wyszyńskiego:

Bł. Prymas Wyszyński zawsze mówił, że duszpasterstwo akademickie, praca wśród studentów i nauczycieli akademickich to jest takie „taktyczne duszpasterstwo”. To jest „Formacja formatorów”, bo nauczyciele akademiccy, inżynierowie, nauczyciele, których kształcą nasze uczelnie, to są ci, którzy w sposób wyjątkowy przewodzą innym, są przełożonymi innych, uczą innych – więc od ich formacji zależy niesłychanie dużo.

W swojej homilii abp Wacław Depo zwrócił uwagę na to, że ludzie ze swej natury poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące ich życia. Dociekanie to odbywa się przy udziale zarówno rozumu jak i wiary, ale tylko uczciwe podejście do tych poszukiwań pozwoli odkryć prawdę o tym kim jesteśmy i Komu to zawdzięczamy:

Każdy etap ludzkiego życia przynosi pytania i właściwe im odpowiedzi. Człowiek szuka więc i ciągle odkrywa coraz większe wymiary zadanej mu do odkrycia prawdy o Bogu, o świecie i o sobie samym, a zwłaszcza o swoim przeznaczeniu. Pytania te są głęboko wpisane w ludzką naturę, dlatego wymagają zaangażowania się całego człowieka. Pierwszym zadaniem człowieka jest dostrzeżenie i uświadomienie sobie tego daru, który nie sobie zawdzięcza. Drugim zaś jest postawa posłuszeństwa i wierności Bogu, nawet wbrew ludzkiemu doświadczeniu i cierpieniu. Dopiero wówczas zrodzi się w nas postawa dziękczynienia Bogu za wszystko.

W dalszych rozważaniach Metropolita Częstochowski przypomniał, jak papież Leon XIII w 1883 roku otworzył archiwa watykańskie dla badań naukowych. Papież wówczas przestrzegał, że dar ten ma służyć dążeniom do prawdy, a nie manipulacji historią. Wbrew temu, Kościół wciąż jest oskarżany o zbrodnie, których nie dokonał, a przemilcza się fakty, które podważają antykościelną narrację. Jednym z przykładów zakłamania, jak wskazuje abp Wacław, jest brak zainteresowania mediów prawdziwą historią oskarżanego o kolaborację z Hitlerem papieża Piusa XII. I to mimo ewidentnych dowodów na jego niewinność, ujawnionych niedawno przez papieża Franciszka:

Decyzją Franciszka udostępniono ostatnio archiwa oczyszczające Piusa XII z rzekomego zarzutu „nieratowania żydów w Holocauście” – słyszymy o tym? Jednocześnie robi się wszystko, żeby zablokować jego drogę do beatyfikacji – właśnie za uratowanie setek tysięcy żydów. […] Przypominamy tę kwestię na progu nowego roku akademickiego, aby po raz kolejny odkryć, że wiara i rozum są komplementarne, a nigdy sprzeczne w życiu człowieka.

Uroczystości jubileuszowe w parafii akademickiej poprzedził wykład ks. dr. Pawła Kostrzewskiego, omawiający historię duszpasterstwa akademickiego w Częstochowie, ze szczególnym uwzględnieniem szykan ze strony komunistycznej bezpieki. We Mszy św. inaugurującej rok akademicki wzięli udział m.in. rektor UJD prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor PCz prof. Norbert Sczygiol oraz dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego ks. dr. Mikołaj Węgrzyn.

Inauguracja roku akademickiego w DA Emaus

Skip to content