Abp Depo za słowami prymasa Wyszyńskiego: „Nie dajcie się rozbić w wierze”

Pod hasłem „Z zawierzeniem bł. Prymasa idziemy do Maryi” na Jasnej Górze miała miejsce 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej.

Jej najważniejszym punktem była Msza św., poprzedzona procesją z Archikatedry Świętej Rodziny, celebrowana o godz. 12:00 na jasnogórskim szczycie. Przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– Droga Maryjna bł. kard. Stefana Wyszyńskiego jest dla nas oddechem wiary. To właśnie dlatego musimy się umacniać i wypraszać potrzebne siły tak, jak Maryja w Wieczerniku z Apostołami, po to, żeby odnawiać swoją miłość do Chrystusa. Celem Akcji Katolickiej jest m.in. poprzez świadectwo biskupów, kapłanów i wiernych, wprowadzanie Boga w nasz ludzki świat. Akcja Katolicka to nie tylko akcyjność, ale też stałe formacyjne zadanie modlitwy i zawierzenia – mówił abp Wacław Depo.

W homilii metropolita częstochowski mówił m.in. o różnych wymiarach jedności w Kościele.

– […] Jezus mówi wyraźnie: „Nikt nie może dwom panom służyć, bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował, albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie”. Widzimy zatem, że kompromis, który jest właściwy ludzkim zachowaniom, zwłaszcza w okresach przedwyborczych, obcy jest relacjom z Bogiem w Chrystusie […] – głosił metropolita częstochowski.

Tegoroczna pielgrzymka Akcji Katolickiej wpisuje się w rok dziękczynienia Bożej Opatrzności za dar błogosławionego Prymasa Tysiąclecia.

– Tak, jak przez 40 lat po jego śmierci tu na Jasnej Górze bardzo konsekwentnie i z determinacją modlono się o beatyfikację, tak dzisiaj przybywamy, aby w gronie ludzi świeckich, zaangażowanych w Akcję Katolicką, dziękować za dar człowieka, który uchronił Kościół przed ogromnym zarażeniem i niebezpieczeństwem, jakie niósł komunizm – mówił bp Marek Mendyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej w Polsce.

Akcja Katolicka w Polsce została utworzona w 1930 roku. Zainicjował ją kard. August Hlond, który widział konieczność odbudowy państwa w wartościach katolickiej wiary i moralności. Akcję Katolicką zdelegalizowały po II wojnie światowej władze komunistyczne. Została reaktywowana w 1996 roku z inicjatywy Jana Pawła II.

BNO

 

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Skip to content