W niedzielę, 16 kwietnia, w parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie koło Wielunia, odprawiona została Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo. Była to wyjątkowa uroczystość, bowiem wniesiono podczas niej relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej do świątyni. Ponadto, do bierzmowania przystąpiła młodzież z parafii.
Ks. kan. Rafał Zawisza, proboszcz parafii św. Wawrzyńca, złożył na ręce Metropolity Częstochowskiego podziękowania za to, że dołożył wszelkich starań do sprowadzenia relikwii św. Faustyny Kowalskiej do kościoła.
– Wyrażam wielką radość, w imieniu swoim i wspólnoty parafialnej, z faktu, że Ojciec naszej Archidiecezji będzie przypominał nam o Bożym Miłosierdziu, jak nim żyć i korzystać zeń na co dzień. Chcę wyrazić moją wdzięczność za wszelkie starania abp. Depo o to, byśmy mogli cieszyć się darem relikwii I stopnia, które chwilę wcześniej zostały umieszczone w naszym kościele, a wcześniej w relikwiarzu, ufundowanym przez przystępujące dziś do bierzmowania dzieci i ich rodziców.
Abp Depo w swojej homilii podkreślił, że dziś coraz więcej osób przestaje wierzyć w życie po śmierci, mimo dowodów na jego istnienie, w tym zmartwychwstania Jezusa — Syna Bożego:
– Zostaliśmy zapisani w Jego sercu, oczyszczeni Jego krwią dla godności dzieci bożych. Dlatego mówimy, nie tylko w credo, że on zmartwychwstał trzeciego dnia, ale także wierzymy, że oczekujemy wskrzeszenia umarłych. To jest bardzo ważne dzisiaj wyznanie wiary, bo zdaje się ludzkość zatrzymywać swoje życie i sensy życia tylko w poziomie ziemi, że nas nie interesuje wieczność, jakieś życie po śmierci.
Wielu wątpi także w sam fakt, że Jezus umarł, by potem powstać z martwych. Rany, których doznał, a które były widoczne także po zmartwychwstaniu, są bezsprzecznym dowodem Prawdy, którą nam objawił:
– Pragnę to nasze rozważanie nazwać ,,Moc przebitego boku”. Wpatrujemy się teraz w postać Jezusa Miłosiernego, Jego rany, będące świadectwem wcześniejszego ukrzyżowania i śmierci. Przebity bok, z którego wypłynęła krew i woda, były oznaką, że on prawdziwie umarł. Nie było to przejście przez letarg, żeby wytłumaczyć tajemnicę zmartwychwstania. Jezus w tym obrazie, który nakazał namalować, pokazuje całą swoją rzeczywistość – Syna Bożego, który był podobny do nas we wszystkim, oprócz grzechu.
Podczas Mszy św. młodzież z parafii św. Wawrzyńca, po uprzedniej prośbie, skierowanej do Metropolity Częstochowskiego, przystąpiła do bierzmowania:
– Jako rodzice z wielką troską patrzymy na nasze dzieci, które rozpoczynają kolejny etap życia chrześcijańskiego. Ze swojej strony, poprzez przykład wiary, chcemy przekazać im to, co najlepsze, wszystko, co będzie im pomocą w dalszym życiu. Dziś prosimy Cię, Księże Arcybiskupie, byś udzielił tej młodzieży sakramentu Bierzmowania, który jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej.
Parafia Świętego Wawrzyńca w Dąbrowie należy do dekanatu Wieluń – Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w XIII wieku; zniesiona w 1521 roku, utworzona ponownie w 1969 roku.
LN
Fot: Krzysztof Jurkowski