O tym, że bł. kard. Wyszyński uczy nas prawdziwej wolności mówił na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Z udziałem biskupów i tysięcy wiernych odbyły się główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przeżywane były w duchu wdzięczności za opiekę Maryi nad polskim Narodem i za życie bł. Prymasa Wyszyńskiego.

W homilii abp Gądecki zaznaczył, że bł. Prymas Wyszyński należy do grona najwybitniejszych Polaków, a zdaniem wielu był on również najwybitniejszym prymasem w historii Polski. Zwrócił uwagę na jego heroiczne umiłowanie Boga, Kościoła i Ojczyzny: „konsekwentnie bronił polskiej racji stanu, uznając dobro państwa za najwyższą normę działania. Służąc Kościołowi, służył Ojczyźnie, którą rozumiał jako wspólnotę ludzi zjednoczonych wiarą, kulturą i historią”. Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że Prymas Wyszyński tak wiele uczynił dla Kościoła i Polski „w imię Maryi i wspierany Jej pomocą”.

Abp Gądecki podkreślił, że błogosławiony był „człowiekiem wolnym i uczył nas prawdziwej wolności i tego, że rzeczy Bożych na ołtarzach cezara składać nie wolno”. Ubolewał, że dziś żyjemy „na krawędzi czasu” i nie tylko odmawia się posłuszeństwa Bogu, ale nawet kwestionuje Jego istnienie. Zauważył, że śmierć i cierpienie są sprzeczne z wolą Bożą, a wojna jest wynikiem zwalniania się człowieka od wszelkich norm Boskiego prawa.

Apelował, by w obecnej sytuacji czynić wszystko, co w naszej mocy, aby ulżyć w cierpieniu Ukraińcom dotkniętym okrucieństwem rosyjskiej agresji. Abp Gądecki podkreślał, że jest „dumny z postawy rodaków, którzy hojnie udzielają pomocy ofiarom wojny w Ukrainie, a w szczególności tych, którzy przyjmują uchodźców do swoich domów”.

W ten sposób Polacy dają całemu światu godny naśladowania przykład chrześcijańskiego miłosierdzia – mówił przewodniczący Episkopatu i wyraził nadzieję, że dzięki temu przybliża się „cud pojednania polsko-ukraińskiego w miłości i prawdzie”.

Abp Gądecki wyraził też ból z powodu śmierci górników w katastrofach w Pniówku i Zofiówce i przypomniał, że życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy.

Bezpieczeństwo górnika musi być zawsze na pierwszym miejscu, przed zyskiem z eksploatacji węgla. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci gwałtowną śmiercią górników. Jest to czas smutku i żałoby dla ludzi związanych z polskim górnictwem, dla Śląska i dla wszystkich Polaków. Wśród poszkodowanych znaleźli się także ratownicy, którzy starając się ratować ofiary katastrofy sami ponieśli śmierć. To prawdziwie heroiczne oblicze górniczej solidarności – powiedział kaznodzieja.

O najczystsza Pani i Królowo nasza, otocz wszystkie ofiary okrutnej wojny na Ukrainie, wszystkich zmarłych i rannych górników. Pełna chwały Najświętsza Bogurodzico, wstawiaj się za nimi u Twego Syna a naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa – modlił się abp Gądecki.

Podczas uroczystej sumy ponowiony został Millenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości z 3 V 1966 r. Pragnieniem bł. kard. Wyszyńskiego było, by katolicy pozostali wierni jego zobowiązaniom, przyjęli odpowiedzialność za Kościół, nieśli mu pomoc w każdej chwili i w każdej sprawie.

Źródło: BPJG

Skip to content