Uroczystość Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze/fot. Radio Fiat

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest wyjątkowa dla miasta Częstochowy. O godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie sprawowana była Suma odpustowa. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W modlitwie uczestniczyli również m.in kard. Stanisław Dziwisz oraz metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Msza św. była sprawowana głównie w intencji ustania pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie. Modlono się za wszystkich cierpiących oraz za ciężko pracujące w tych czasach służby medyczne. Taka modlitwa jest bardzo ważna i również wiele może zdziałać. Jest ona wyjątkowo potrzebna w tych trudnych czasach, mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki:

Modlitwa w każdej potrzebie jest ważna, tym bardziej w takiej potrzebie w jakiej się znajdujemy. Ta pandemia jest czymś bardzo uciążliwym, ponieważ ogarnia cały świat i pociąga za sobą wiele ofiar. Ważne jest, żebyśmy modlili się za ludzi przebywających w kwarantannie jak i tych, którzy leżą w szpitalach, za całą służbę zdrowia i za służby publiczne, które pracują nad ustaniem pandemii. Trzeba się również modlić za wszystkie ośrodki szczepieniowe. Pracują oni od rana do wieczora starając się pomniejszyć ryzyko zakażenia. Jakkolwiek człowiek by nie patrzył na świat dookoła siebie, to zawsze trzeba w nim widzieć jakieś Boże doświadczenie.

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest wyrazem wiary narodu w opiekę Matki Bożej. Można jej zawierzyć swoje problemy oraz prosić o pomoc w trudnych sytuacjach. Jak mówi abp Wacław Depo, najważniejsze jest teraz prosić o jedność dla narodu Polskiego, która daje nam siłę:

Nieustannie mówię, że Maryja jest za nami i prosi o dar jedności dla wszystkich Polaków. Bez jedności nie ma odpowiedzialności. To tak samo jak bez prawdy nie ma prawdziwej wolności. Skoro my odczytujemy Ją jako naszą Matkę to znaczy, że nas wspomaga i w różnych sytuacjach, które przechodzimy, stawia się za nami u Syna. Niech ona wyprasza jako nasza Patronka, Matka i Przewodniczka tę potrzebną siłę jedności. To odróżnia nas od innych. Nie chodzi o to, żeby była ona przeciwko komukolwiek, ale żeby była siłą wewnętrzną naszego narodu.

Święto było również okazją do szczególnej łączności częstochowskiego sanktuarium ze Stolicą Apostolską. Na Jasnej Górze zapalona została specjalna świeca, która ma symbolizować właśnie łączność z papieżem. Tę jedność między dwoma ośrodkami kultu można wyrażać poprzez modlitwę do Matki Bożej. – Trzeba się jej zawierzyć, mówi kard. Stanisław Dziwisz:

Matka Najświętsza wie czego nam potrzeba, w ciągu historii zawsze to wiedziała. Naród zawsze się Jej zawierzał. W tym momencie trzeba, abyśmy się zawierzyli opiece Matce Bożej sytuację z wirusem i sytuacje społeczne, które nie są łatwe. Naród dąży do jedności, jednak jest to trudne, bo skłócenie jest dość duże. Prosimy Matkę Bożą, aby jeszcze raz połączyła nas wokół swojego Syna. Takie zawsze było przesłanie z Jasnej Góry do narodu.

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze zostało również włączone do inicjatywy maratonu modlitewnego. Została ona zorganizowana na prośbę Ojca Świętego. 3 maja o godz. 18.00 na Jasnej Górze prowadzona będzie modlitwa różańcowa, odmawiana szczególne w intencji osób zakażonych koronawirusem.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content