Abp Wacław: Chrześcijaństwo jest tajemnicą żywej więzi człowieka z Bogiem

W minioną sobotę 26 listopada na Jasnej Górze obradowała Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski. W porządku obrad znalazły się kwestie związane m.in. z koordynowaniem nauczania praktykowanego we wspólnotach oraz popularyzacją dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Obradami kierował przewodniczący Komisji Maryjnej abp Wacław Depo, który podczas homilii podkreślił znaczenie świadectwa w dzisiejszym świecie. Zachęcił też do upominania się o obecność Chrystusa w życiu publicznym wszędzie tam, gdzie świat próbuje Jego obecność wyrzucić lub wymazać ze świadomości społecznej:

Chciejmy więc prosić Boga nie tylko o rozpoznanie prawdy, ale o trwanie przy niej i odważne świadectwo. Nadszedł bowiem czas, by podnieść głowę i powiedzieć „Nie” wobec programów, które są poza Bogiem i poza Chrystusem. Trzeba się przyznać – nie tylko w zaciszu kościoła i domowego ogniska, ale wszędzie tam gdzie jesteśmy, gdzie spędzamy swoje życie – że im bardziej próbuje się zepchnąć Chrystusa, tym mocniej trzeba opowiadać się po Jego stronie.

Metropolita Częstochowski przypomniał także słowa kard. Jozefa Ratzingera, w których dzisiejszy papież emeryt Benedykt XVI podkreślał stanowczo, że chrześcijaństwo nie potrzebuje reklamy, bo nie jest marketem z wartościami na sprzedaż:

Chrześcijaństwo nie jest domem towarowym ,stale zatroskanym, by swoją reklamę dostosować do gustów i nastrojów publicznych, bo chce się pozbyć towaru, którego klienci już nie chcą albo nie potrzebują. Wiarę chrześcijańską można porównać do medycyny, która nie może kierować się życzeniami pacjentów i tym, co im smakuje lub nie – musi domagać się, by wyrzekli się nawyków, które nie są ich potrzebą, ale chorobą współczesnego świata. Fałszywą odnową chrześcijaństwa jest ta, która goni za człowiekiem zamiast go prowadzić. W ten sposób zmieniłoby się chrześcijaństwo na źle prowadzony sklepik, ratujący się fałszywą reklamą.

Oprócz bieżących spraw duszpasterskich, członkowie Komisji Maryjnej rozważali także konieczność wydania „Katechizmu Maryjnego”, który łatwo przyswajalnym językiem omawiałby duchowość maryjną oraz wyjaśniał podstawowe prawdy wiary dotyczące Matki Bożej.

Skip to content