W uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca 2012 abp Wacław Depo otrzymał od papieża Benedykta XVI paliusz – wełniany pas noszony na ramionach podczas uroczystych liturgii na terenie swojej archidiecezji.

W 2012 roku papież Benedykt wręczył paliusze trzem polskim metropolitom. Abp Wacław Depo opowiada, w jakich okolicznościach otrzymał swój paliusz 10 lat temu:

Decyzja posłania mnie jako metropolity była już w grudniu 2011 roku, ale właśnie 29 czerwca 2012 roku był dniem wręczenia nam paliuszy. Byliśmy w trzech z Polski: abp Stanisław Budzik, abp Wiktor Skworc i ja również. Otrzymywaliśmy [paliusze] wśród 35 różnych metropolitów z całego świata, podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

Metropolici posłani w 2012 roku byli ostatnimi, którzy wzięli udział w tej tradycyjnej ceremonii wręczenia paliuszy w Bazylice św. Piotra. Obecnie paliusze wciąż są nadawane, ale w nieco inny sposób:

Papież Franciszek, który został wybrany w następnym roku, ten dar paliuszy błogosławi, ale wręczają już nuncjusze apostolscy w katedrach własnych tychże ordynariuszy. Dziękuję Panu Bogu, że miałem tę łaskę doświadczenia nie tylko znaku paliusza i jedności z następcą św. Piotra, ale również takiej jedności braterskiej z innymi biskupami całego świata.

Paliusz jako symbol metropolity nadawany jest od 513 roku. Po IV Soborze Konstantynopolitańskim w IX wieku paliusze stały się nieodłącznym symbolem władzy papieskiej, udzielonej metropolitom. Paliusze są płóciennymi pasami, wykonanymi z białej wełny, na których znajduje się sześć wyhaftowanych krzyży. Paliusz jest uszyty w formę naszyjnika, natomiast wełna z której został wykonany pochodzi od baranków, które błogosławione są każdego roku w dniu św. Agnieszki 21 stycznia.

Skip to content