W niedziele 19 czerwca o godzinie 16:00 w kościele św. Zygmunta w Częstochowie odprawiona została Msza św., której przewodniczył oraz wygłosił homilię abp Wacław Depo. Podczas Eucharystii odbyło się posłanie diakonii do posługi w czasie rekolekcji wakacyjnych oaz Ruchu Światło – Życie Archidiecezji Częstochowskiej.

Rekolekcje oazowe to czas na modlitwę, odpoczynek oraz przeżycie doświadczenia wspólnoty. Poszczególne delegacje wyjadą w różne zakątki Polski, ale również poza granice kraju. O istocie istnienia tego dzieła mówi metropolita częstochowski abp Wacław Depo:

Kościół będąc tajemnicą zjednoczenia Boga z ludźmi ma jednego pośrednika, którym jest Chrystus. Chrystus powołuje nas jako swoich apostołów i posyła. To jest jego nakaz misyjny, który spełnia się już od Jego wniebowstąpienia. “Idźcie na cały świat i nauczajcie, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, a oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.” Dlatego poprzez Eucharystię chcemy dzisiaj wypełnić nowy etap naszego lokalnego Kościoła. Przez posłanie zarówno księży na rekolekcje wakacyjne i to nie tylko na teren Polski. Nasza reprezentacja będzie również w Rzymie na rekolekcjach oazowych. To posłanie jest bardzo ważnym elementem świadectwa wobec siebie nawzajem, że są ludzie, którzy są gotowi podjąć się tej misji i są odpowiedzialni. To, że Łaska Boża im towarzyszy to również jest moje zadanie, żeby błogosławić temu dziełu.

Spotkania organizowane przez Ruch Światło – Życie kierowane są do dzieci, młodzieży, dorosłych jak i całych rodzin. O przeżyciu dzisiejszego wyjątkowego wydarzenia oraz samych rekolekcjach mówi ks. Adam Polak – moderator diecezjalny Ruchu Światło – Życie:

– Przeżywamy dzisiaj rozesłanie na rekolekcje oazowe. Z mandatu Księdza Arcybiskupa jedziemy pełnić posługę jako księża, jako moderatorzy, animatorzy, pary prowadzące poszczególne rekolekcje. Chcemy tam jechać z posłania naszego pasterza. Rekolekcje będziemy przeżywać w charyzmacie Ruchu Światło – Życie, czyli temu któremu początek dał ks. Franciszek Blachnicki. Są to rekolekcje przeżyciowe i 15-dniowe takie już maksymalne, do krótszych weekendowych, czy kilkudniowych. Jeżeli chodzi o program to trzeba przyjechać i zobaczyć tyle mogę zdradzić. Będziemy się na pewno modlić, przeżywać doświadczenie wspólnoty, głoszenia słowa, sprawowania sakramentów. Będziemy lepiej poznawać trójnóg chrześcijaństwa, który jest istotą dla sprawy.

Posłuchaj homilii abp Wacława Depo tutaj.

Na zakończenie sprawowanej Eucharystii abp Wacław Depo odmówił modlitwę posłania animatorów oraz wręczył pobłogosławione świece oazowe wraz z dekretami posyłającymi na rekolekcje. Pierwszy turnus rozpocznie się już 28 czerwca i potrwa do 14 lipca.

Galeria: Posłanie diakonii do posługi w czasie rekolekcji wakacyjnych, 19.06.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content